Spotkanie ze sztuką w Konopnickiej

W Zespole Szkół im. M. Konopnickiej zainagurowany został cykl pn. „Spotkania ze sztuką w Konopnickiej”.

Pierwsze ze Spotkań odbyło się 18 grudnia. Był to koncert pt. „Wątek religijny, patriotyczny i niepodległościowy w twórczości kompozytorów polskich” w wykonaniu Aleksandry Garbal.

– Witam serdecznie i zachęcam do udziału w kolejnych naszych Spotkaniach ze sztuką – mówiła do licznie zgromadzonych gości dyrektor „Konopnickiej”, Edyta Mierzwa. – Będą się one odbywać kilka razy do roku. Ich tematem będzie muzyka, malarstwo, film i inne dziedziny sztuki. Dadzą podstawę do dyskusji, artystycznych rozważań i dociekań. Przede wszystkim zaś stanowić będą okazję do wspólnego obcowania ze sztuką.

Podczas koncertu Aleksandra Garbal zaprezentowała wybrane dzieła kompozytorów polskich na żywo, łącząc grę na pianinie z analizą tych utworów muzycznych dokonaną w sposób interesujący i przystępny. Była to muzyczna wędrówka przez epoki, zakończona wspólnym odśpiewaniem pięknych polskich kolęd. Koncertu z uwagą i radością wysłuchali uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in. przedstawiciele szkół i instytucji współpracujących z „Konopnicką”. Występ zakończyły gromkie brawa i prośba o bis.

- Dziękuję, że chciała się pani z nami dziś spotkać – zwróciła się dyrektor Mierzwa do Aleksandry Garbal. – Była to dla nas wielka przyjemność i zaszczyt.

Podziękowania na ręce artystki złożyła również Ewa Jurczyga z Zarządu Powiatu Gliwickiego. Zespół Szkół im. M. Konopnickiej jest placówką oświatową, prowadzoną przez Powiat Gliwicki. – Koncert był piękną muzyczną ucztą – podkreśliła.

Aleksandra Garbal jest kompozytorką, pianistką, klawesynistką, teoretykiem muzyki i pedagogiem. To laureatka wielu konkurów pianistycznych i kompozytorskich, wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, Akademii Muzycznej w Rheinsbergu i Gaudeamus Foundation w Amsterdamie. Urodziła się w Wielowsi, mieszka w Toszku.

Następne ze Spotkań ze sztuką w Konopnickiej zaplanowane zostało na 5 lutego 2019 r. Wystąpi na nim Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.