Ogłoszenia

Pomóżmy Ani!

Pomóżmy Ani!

- Nasza koleżanka Anna Kapko-Dębska przed trzema laty zaczęła mieć problemy z widzeniem. Teraz jej sytuacja jest dramatyczna – informuje naczelnik Anetta Krzemińska oraz pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Gliwicach.

Trzy lata temu praktycznie z dnia na dzień Ania widziała coraz gorzej i słabiej. Pół roku trwała diagnostyka, szukanie odpowiednich lekarzy itd. W listopadzie 2017 r. Ania  trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie została zdiagnozowana i przyłączona do dwuletniego badania klinicznego. Rozpoznana choroba to neuropatia Lebera. Lek jaki przyjmowała Ania, to Raxone (Intebenon 150 mg).

Po rocznej kuracji nastąpiła poprawa: z czterech metrów Ania jest w stanie przeczytać prawie wszystkie litery z tablicy okulistycznej – bez dwóch ostatnich linijek. Jest to ogromny sukces, bo przystępując do programu nie widziała nawet samej tablicy… Niestety, w listopadzie 2019 r. program zakończył się i Ania pozostała bez leku. W grudniu 2019 r. został wysłany wniosek do Ministerstwa Zdrowia o import docelowy leku i jego refundację. Niestety Minister Zdrowia nie wyraził zgody na refundację leku. Jest on bardzo drogi, a jego zakup przekracza możliwości finansowe nie tylko Ani, ale jej rodziny i grona bliskich znajomych. Dwuletnia kuracja kosztuje ponad 600 tys. zł.

- Ania jest mamą 10-letniej córeczki, której marzeniem jest, aby jej mama wybrała się z nią na wycieczkę rowerową, rolki, poczytała jej bajkę… Dlatego w imieniu Ani  bardzo proszę o  pomoc i wpłacanie środków na konto  poprzez zbiórkę internetową, która ruszyła na stronie Fundacji siepomaga – apeluje Anetta Krzemińska.

Oto adres strony internetowej fundacji: https://www.siepomaga.pl/wzrok-ani.