Można zgłaszać kandydatów do Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zarządził, że kandydatów na członka Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników można zgłaszać do 7 sierpnia 2017 roku.

Rada Rolników, zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, składa się z 25 członków, reprezentuje interesy ogółu ubezpieczonych i świadczeniobiorców, dotyczące ubezpieczenia i działalności Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Radę powołuje, na 3-letnią kadencję, minister rolnictwa i rozwoju wsi spośród kandydatów zgłoszonych przez społeczno-zawodowe organizacje rolników i związki zawodowe rolników indywidualnych o ogólnokrajowym zasięgu. W razie odwołania członka Rady Rolników w toku kadencji, uzupełnienia składu Rady Rolników dokonuje się w trybie przewidzianym dla powołania.

W naborze uzupełniającym, uprawniona organizacja społeczno-zawodowa rolników lub związek zawodowy rolników indywidualnych zgłasza swojego kandydata do Rady Rolników, wraz z uzasadnieniem, na piśmie ministrowi rolnictwa i rozwoju. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane o kandydacie: imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu; informację o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników lub posiadaniu prawa do emerytury lub renty rolniczej; informacje o wykształceniu i kwalifikacjach zawodowych. Jeżeli kandydat na członka Rady Rolników podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, w zgłoszeniu należy podać jednostkę organizacyjną KRUS, w której jest ubezpieczony. Natomiast jeśli kandydat posiada ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej, w zgłoszeniu należy podać jednostkę organizacyjną KRUS, która wypłaca świadczenie. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, zawierające zgodę każdego kandydata na kandydowanie na członka Rady Rolników.

Podstawa prawna: art. 59. ust. 3 z ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, w związku z paragrafem 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 października 2006 roku w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz regulaminu wynagradzania jej członków.