EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Ułatwienia w ramach „Czystego Powietrza”

Ułatwienia w ramach „Czystego Powietrza”

Uruchomiona została baza urządzeń grzewczych spełniających wymagania  programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. To ułatwienie dla beneficjentów, którzy ubiegają się o otrzymanie z niego dofinansowania.

Baza działa od 2 września. Początkowo dostępny był moduł przeznaczony wyłącznie dla producentów urządzeń grzewczych, a na przełomie września i października ruszył moduł dla beneficjentów.

Dzięki pierwszemu modułowi każdy producent lub krajowy przedstawiciel producenta może bezpłatnie zarejestrować się na stronie, a następnie dodać swój produkt, który spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze”. Zgłoszone urządzenia po weryfikacji są umieszczane w ogólnodostępnej bazie urządzeń grzewczych. Pogrupowane są w następujący sposób: kotły na paliwa stałe; kotły gazowe kondensacyjne oraz olejowe; kolektory słoneczne; panele fotowoltaiczne; pompy ciepła. Baza ma charakter otwarty.

Strona ma ułatwić beneficjentom programu składanie wniosków o dofinansowanie, uprości także ich ocenę. Korzystanie z bazy urządzeń jest dla beneficjentów bezpłatne i dobrowolne. Warto pamiętać, że w przypadku instalacji kotłów na paliwo stałe, muszą one spełniać wymogi prawa miejscowego, o ile takie zostały określone – np. uchwały antysmogowe województw.

Strona finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma następujący adres: czyste-urzadzenia.ios.edu.pl. Jej administratorem jest Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, który także dokonuje weryfikacji zgłoszonych urządzeń grzewczych.
(RG)