EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Sprzątamy Powiat Gliwicki 2019

Wrzesień to miesiąc akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. W tym roku przebiegać będzie ona pod hasłem „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”. Tradycyjnie włącza się w nią Powiat Gliwicki.

Jak informują organizatorzy, celem tegorocznej akcji jest zachęcenie do podejmowania działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowisko. Ponadto jej celem jest nie tylko inicjowanie sprzątania tam, gdzie należy posprzątać, ale także wyszukiwanie zanieczyszczonych miejsc i zgłaszanie ich lokalizacji do swoich urzędów. I trzecia rzecz: zmiana – tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

Sprzątanie powiatu odbędzie się 20 września. W akcji pn. „Sprzątamy Powiat Gliwicki 2019”, której organizatorem jest Powiat Gliwicki, wezmą udział powiatowe placówki – szkoły ponadgimnazjalne i specjalne oraz domy pomocy społecznej: Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Zespół Szkół Specjalnych w Knurowie, Zespół Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach, Zespół Szkół Specjalnych w Pyskowicach, Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach, Dom Pomocy Społecznej „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Pilchowicach.

Na powiatową akcję, oprócz sprzątania w terenie, składa się także konkurs na pracę plastyczną nawiązującą do akcji. Jest on skierowany do uczniów powiatowych szkół ponadpodstawowych i specjalnych oraz mieszkańców DPS-ów. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.powiatgliwicki.pl w zakładce Konkursy.
(SN)

Na zdjęciu: W akcję zawsze włączają się uczniowie powiatowych szkół – tak sprzątali w ub. roku w Knurowie.
Foto: H. Erfurt