EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Przyjaźni środowisku

Szereg ciekawych przedsięwzięć ekologicznych otrzymało dofinansowanie w ramach corocznego konkursu „Powiat Przyjazny Środowisku”.

Spotkanie podsumowujące kolejną edycję tego konkursu odbyło się 11 grudnia w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Było okazją do zaprezentowania sołectw, nagrodzonych przez Powiat Gliwicki za podejmowanie na swym terenie działań proekologicznych.

W spotkaniu wzięli udział sołtysi i przedstawiciele sołectw, włodarze oraz przewodniczący rad gmin i miast naszego powiatu, a także radni Rady Powiatu Gliwickiego. Funkcję gospodarza pełnił starosta gliwicki Waldemar Dombek.  Podczas spotkania wykład nt. „Zanieczyszczenie powietrza – niska emisja” wygłosiła dr hab. inż. Elwira Zajusz-Zubek, profesor nadzwyczajny, kierownik Katedry Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. W części artystycznej wystąpili Chór Schola Cantorum oraz tenor Adam Sobierajski.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w konkursie otrzymali nagrody, wręczone przez starostę gliwickiego Waldemara Dombka oraz przewodniczącego Rady Powiatu Gliwickiego Andrzeja Kurka. Bojszów w gm. Rudziniec zajął I miejsce za projekt „Ogród obserwacji i doświadczeń w Bojszowie” i otrzymał nagrodę w wysokości 2 750 zł. Leboszowice w gm. Pilchowice zdobyły II miejsce za projekt „Piknik edukacji ekologicznej w Leboszowicach”, otrzymując dofinansowanie w wysokości 2 500 zł. Sołectwo Sośnicowice projektem „Renowacja naturalnego źródła wody wraz z odbudową studni i udostępnienie jej mieszkańcom i turystom”  zdobyło III miejsce i otrzymało 2 250 zł dofinansowania.

W konkursie przyznano także wyróżnienia, których maksymalna wysokość wyniosła 1 220 zł. Otrzymały je następujące miejscowości: Gierałtowice – dwa wyróżnienia; Kuźnia Nieborowska i Nieborowice (gm. Pilchowice); Pyskowice – dwa wyróżnienia; Bycina, Niekarmia, Rudno i Rudziniec (gm. Rudziniec); Sierakowice i Smolnica (gm. Sośnicowice);  Boguszyce, Kotliszowice, Kotulin, Paczyna i Proboszczowice (gm. Toszek); Kieleczka, Radonia, Wiśnicze, Wielowieś i Zacharzowice (gm. Wielowieś).

Dla wszystkich sołectw oryginalne prezenty przygotował przewodniczący Andrzej Kurek. Były to ziarna wyhodowanego przez niego rekordowego słonecznika, który – osiągnąwszy wysokość 4,89 m – został we wrześniu ub. r. uznany za  najwyższy słonecznik w Polsce, co potwierdziło Biuro Rekordów, certyfikujące je w naszym kraju w oparciu o wytyczne Guinness World Records. Andrzej Kurek wyhodował tę roślinę z nasion otrzymanych rok wcześniej w naszym partnerskim Powiecie Puckim od jego mieszkańca Przemysława Budzisza. Ziarna wyhodowanego w Toszku najwyższego słonecznika w Polsce trafiły już wcześniej do kolejnych partnerskich powiatów Powiatu Gliwickiego – niemieckich Calw i Mittelsachsen. Na spotkaniu podsumowującym konkurs „Powiat Przyjazny Środowisku” jego uczestnicy otrzymali je z przesłaniem, by zasadzili je na swojej Ziemi jako symbol współpracy i partnerstwa.
(RG)
Na zdjęciach:
1.    Nagrodę za zajęcie I miejsca odebrała sołtys Bojszowa, Sabina Gabrysiak. Foto: R. Gozdek
2.    Fragment Ogrodu Obserwacji i Doświadczeń, gdzie można poznawać przyrodę. Foto: ARC WOŚ