EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Przesłanie: chrońmy klimat

Wiktoria Bralich, uczennica 6 klasy Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 w Knurowie, została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Świat oczami młodych”, przebiegającego pod hasłem „Chrońmy klimat”.

Konkurs został zorganizowany przez Pocztę Polską i Bank Ochrony Środowiska. Jego uczestnicy – dzieci i młodzież w wieku szkolnym – mieli za zadanie zaprojektować znaczek pocztowy pt. „Chrońmy klimat”. W MSP nr 9 w Knurowie do udziału w  nim zachęciła uczniów nauczycielka przyrody Bogusława Kowalska. Wykonanie prac poprzedzone było kilkoma lekcjami związanymi z tematem ekologii, ochrony środowiska i dbania o przyrodę, zaś chętni uczniowie przygotowali swoje projekty wg podanego przez organizatora regulaminu. Z kilkunastu prac, jakie wykonali uczniowie „dziewiątki”, trzy zostały wyłonione przez jury szkolne i przesłane do Warszawy. Wśród tych prac znalazła się ta, która w ocenie jury konkursowego na szczeblu krajowym zasłużyła na wyróżnienie pierwszego stopnia – praca Wiktorii Bralich.

Wiktoria zatytułowała swoją pracę „Jesteś częścią Ziemi”, krótko opisała proces powstania projektu, poinformowała skąd zaczerpnęła pomysł i jaka przyświecała jej idea. Jej praca przedstawia dziewczynkę, która trzyma w objęciach miniaturę naszej planety, a obok stoją worki z zebranymi przez nią śmieciami. Projekt Wiktorii został dostrzeżony wśród 1976 innych prac konkursowych i zakwalifikowany, wraz z 9 innymi projektami, do wyróżnienia pierwszego stopnia.

Konkurs był objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrody ufundowali organizatorzy czyli Poczta Polska i Bank Ochrony Środowiska.

Wręczenie nagród odbyło się 26 września w gmachu Ministerstwa Środowiska w Warszawie i właśnie tam z rąk wiceprezesa Poczty Polskiej – Wiesława Włodka oraz wiceministra środowiska – Sławomira Mazurka, Bogusława Kowalska i Wiktoria Bralich otrzymały dyplomy i nagrody. Oprócz wielkiej dumy, że na tak wysokim szczeblu udało się uzyskać wyróżnienie i radości z atrakcyjnych nagród, ogromną radość przyniósł fakt, że projekt Wiktorii znalazł się na kilkunastu autentycznych znaczkach krajowych, które można wykorzystać w obiegu pocztowym. Dzięki sukcesowi 11-latka wypromowała swoje rodzinne miasto – Knurów w stolicy, zaś listy gratulacyjne od organizatorów otrzymali zarówno włodarze miasta, jak i jej szkoła.

- Miejmy nadzieję, że w społeczeństwie wzrasta znaczenie ochrony środowiska i dbania o czystość klimatu, natomiast  takie akcje, w których młodzi ludzie zachęcani są do zwrócenia uwagi na podobne kwestie, poskutkują zwiększoną troską o naszą planetę, Ziemię – mówi Bogusława Kowalska.
(B)

Na zdjęciach: Wiktoria ze swą opiekunką oraz wiceprezesem Poczty Polskiej, Wiesławem Włodkiem i wiceministrem środowiska, Sławomirem Mazurkiem, a także projekt znaczka autorstwa młodej knurowianki.