EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Program priorytetowy Czyste Powietrze

Program priorytetowy Czyste Powietrze

Takie obrazowe zdjęcie otwiera główną stronę programu Czyste Powietrze, prowadzoną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Z prawej strony dom młodej rodziny jest spowity w dymie, szary i przygnębiający. Z lewej – kolorowy, otoczony kwiatami, z kolektorami cieplnymi na dachu. Tak może się zmienić każdy dom ogrzewany w przestarzały sposób, jeśli jego właściciele zdecydują się skorzystać z dofinansowania, jakie zapewnia program Czyste Powietrze.

W ramach Programu można otrzymać dotację do inwestycji o maksymalnych kosztach kwalifikowanych wynoszących 53 tys. zł, a minimalnych – 7 tys. zł. Przyznawane będą także pożyczki. Wysokość udzielonego dofinansowania zależna jest od średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, większe wsparcie otrzymają więc rodziny ubogie niż zamożne. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy takiego domu. Skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, aby efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet dzięki oszczędnościom finansowym.

WFOŚiGW w Katowicach, który na naszym terenie prowadzi Program, rozpoczął już przyjmowanie wniosków od osób chcących z niego skorzystać. Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.wfosigw.katowice.pl.
(RG)