EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Pracownie w prezencie na nowy rok szkolny

Od września w 87 szkołach w województwie śląskim funkcjonować będą kolejne Zielone Pracownie – 5 z nich uruchomionych zostanie w placówkach oświatowych na terenie naszego powiatu.

14 czerwca w Muzeum Śląskim w Katowicach rozstrzygnięta została piąta edycja konkursu „Zielona Pracownia”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród laureatów znalazł się m.in. prowadzony przez Powiat Gliwicki Zespół Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach, a także kilka placówek oświatowych z naszych gmin: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chudowie (gm. Gierałtowice), Miejska Szkoła Podstawowa nr 4 i Miejska Szkoła Podstawowa nr 6 im. Królowej Kingi w Knurowie oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Pyskowicach.

Na galę przybyli m.in. Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego, Jan Kawulok – przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Tomasz Bednarek – prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także radni wojewódzcy, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz uczniowie, którzy będą korzystać z nowoczesnych pracowni. Powiat Gliwicki reprezentował starosta Waldemar Dombek. Przedmiotem konkursu „Zielona Pracownia” jest utworzenie szkolnych pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. W tym roku zainteresowanie konkursem było bardzo duże – do WFOŚiGW w Katowicach wpłynęło łącznie 161 wniosków. Spośród wszystkich nadesłanych prac w tym roku wyłoniono aż 87 laureatów. Na utworzenie zielonych pracowni w tej edycji konkursu Fundusz przeznaczy ponad 3 mln zł.

- W ciągu pięciu lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na modernizację placówek przeznaczył ponad 8,5 mln złotych. Dzięki temu w 111 gminach województwa śląskiego funkcjonują lub będą funkcjonować nowoczesne ekopracownie – podsumował Tomasz Bednarek, prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Nagrodę dla Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach odebrali starosta gliwicki Waldemar Dombek oraz nauczycielki Agnieszka Rupacz i Bożena Sowa. Nagrodzony projekt jest zatytułowany „Zielona Planeta – utworzenie pracowni nauk przyrodniczych w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach”. Dyrektor „Konopnickiej” Edyta Mierzwa zaprasza do nowej pracowni uczniów już we wrześniu.
(RG)

Na zdjęciach: przedstawiciele Powiatu Gliwickiego (pierwsi z lewej) podczas rozstrzygnięcia konkursu „Zielona Pracownia 2019” oraz wizualizacja Zielonej Planety, która powstaje w „Konopnickiej”.