EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Nowoczesne i ekologiczne oświetlenie

Gierałtowice to jedna z 11 gmin w województwie śląskim, która otrzyma dofinansowanie na  zakup i montaż nowoczesnego oświetlenia.

Łącznie na ten cel w województwie przeznaczone zostanie 74,4 mln zł, z czego 56 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków europejskich. 16 września umowy w tej sprawie z przedstawicielami gmin podpisali w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża.

– Wymiana oświetlenia na nowoczesne poprawi bezpieczeństwo w naszych gminach, wpłynie na jakość życia mieszkańców i przyniesie istotne korzyści związane z ekologią. Dzięki tym środkom uda się wymienić prawie 13 tysięcy lamp i 2,3 tysięcy słupów oświetleniowych w całym regionie, co znacząco poprawi komfort życia i obniży koszty oświetlenia w gminach – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Realizacja przedsięwzięcia pozwoli także na uzyskanie wymiernych efektów ekologicznych, związanych ze zmniejszeniem zużycia energii, a więc obniżeniem emisji m.in. dwutlenku węgla. Celem projektu jest ponadto poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, a także ugruntowanie niskoemisyjnego charakteru gospodarki lokalnej.

Środki trafią do następujących gmin województwa śląskiego: Suszec, Bieruń, Siemianowice Śląskie, Orzesze, Tychy, Sosnowiec, Ciasna, Ornontowice, Chorzów, Bytom i Gierałtowice – które są w tym gronie jedynym samorządem z terenu powiatu gliwickiego.
(RG)

Na zdjęciu: W chwilę po podpisaniu umowy przez marszałka Jakuba Chełstowskiego i wójta Gierałtowic, Leszka Żogałę.

Foto: T. Żak/UMWS