EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Modelowy projekt

Modelowy projekt

Projekt przebudowy domku fińskiego w Knurowie, autorstwa  Adama Wawocznego z Paniówek (gm. Gierałtowice), otrzymał nagrodę główną oraz wyróżnienie w  prestiżowym konkursie „Remont Roku 2018 ”, organizowanym przez miesięcznik „Murator”.

Adam Wawoczny jest architektem, mieszka i prowadzi biuro w Paniówkach. Zajmuje się projektowaniem domów, ich przerabianiem, modyfikowaniem, kompleksowym projektowaniem wnętrz, a także załatwianiem spraw związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

– Projektowanie to moja pasja, każdy projekt stanowi indywidualne opracowanie, dostosowane do wymagań inwestora, właściciela domu, mieszkania. Projekt powstaje w oparciu o wytyczne klienta, usytuowanie działki w stosunku do stron świata, jej położenie, kontekst miejsca, zasobność portfela, możliwości projektowe na danym terenie – mówi architekt.

W lutym miesięcznik „Murator” rozstrzygnął konkurs „Remont Roku 2018”. Pan Adam został zwycięzcą w kategorii termomodernizacja (za projekt termomodernizacji domu w Zabrzu) oraz otrzymał wyróżnienie za projekt przebudowy fińskiego domku w Knurowie.

– Projekt przebudowy i rozbudowy domu w Knurowie nie należał do łatwych zadań, ale podjąłem się go z radością – mówi Adam Wawoczny. – Dom wymagał kapitalnego remontu, wymiany elewacji, pokrycia dachowego, ocieplenia, wymiany okien i wszystkich instalacji, w tym pieca z węglowego na gazowy. Mając jasne wytyczne od inwestora, koncepcja szybko powstała w mojej głowie, przelana na papier została zaakceptowana i przełożona na projekt budowlany, a później na budowę. Trudnością było na pewno to, że trzeba było wpisać się w kontekst miejsca, otoczenia jakim jest osiedle domów fińskich, ale jednocześnie tak pokazać zmiany, żeby nie były one naruszeniem pierwotnej bryły, skali i proporcji budynków sąsiednich. Na pewno problemem było też połączenie konstrukcji istniejącej, drewniano-szkieletowej z projektowaną murowano-żelbetową – wyjaśnia. – Mając zespół profesjonalistów, poradziliśmy sobie z tym niełatwym zadaniem. Obiekt po przebudowie posiada cechy domu energooszczędnego: wykonano termomodernizację elewacji, wymieniono stary węglowy kocioł na gazowy, wymieniono okna, wykonano system inteligentnego domu, który steruje roletami, ogrzewaniem i klimatyzacją.

(SN)
Foto: Archiwum Wawoczny Architekt      

Na zdjęciach można zobaczyć, jak wygląda przebudowany i rozbudowany, energooszczędny domek fiński w Knurowie, spełniający wszystkie wymogi obiektu energooszczędnego.  Przedstawiamy także budynek w Zabrzu, którego projekt zdobył główną nagrodę w kategorii termomodernizacja.