EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

Finansują utylizację odpadów, które stanowią zagrożenie epidemiczne

Finansują utylizację odpadów, które stanowią zagrożenie epidemiczne

W czasie epidemii koronawirusa SARS-COV-2 ogromnie wzrosła ilość odpadów stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życie ludzi – są to kombinezony, maseczki i rękawiczki, a nawet osłony na buty, używane przez personel medyczny. Z pomocą pośpieszyły wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które działają w całym kraju.

16 takich funduszy funkcjonujących w Polsce wyasygnowało ponad 3,2 mln zł na zagospodarowanie zużytych ubrań, wykorzystywanych przez lekarzy, ratowników i personel medyczny podczas opieki nad chorymi na koronawirusa. Największą kwotę na ten cel wyasygnował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – jest to 1 mln zł.

Inicjatywa realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Agencji Rezerw Materiałowych.  - Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni medykom, którzy codziennie wykonują ogromną pracę, opiekując się chorymi na COVID-19, niejednokrotnie narażając własne zdrowie i życie. Bezpieczne zagospodarowanie zużytych ubrań ochronnych i maseczek, wykorzystywanych przez personel medyczny, jest bardzo istotnym zadaniem, którego bieżąca realizacja wymaga wsparcia – mówi minister klimatu Michał Kurtyka.

Środki przekazane przez fundusze przeznaczone zostaną na zbiórkę, transport i unieszkodliwianie odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych, powstających w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

- To trudny czas dla nas wszystkich. Służba zdrowia, która walczy z pandemią koronawirusa, sama musi być teraz szczególnie chroniona. Dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu miliona złotych na pomoc szpitalom w województwie śląskim, walczącym ze skutkami COVID-19 – informuje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Pieniądze otrzymają placówki medyczne z terenu województwa śląskiego, w których zorganizowano oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne, znajdujące się w wykazie  placówek wskazanych przez Wojewodę Śląskiego.
(RG)

Na zdjęciu: Aby pracownicy medyczni byli bezpieczni, muszą być odpowiednio zabezpieczeni przed koronawirusami.
Foto: R. Gozdek