Aktualności

Żołnierze pomagają w czasie epidemii

Żołnierze pomagają w czasie epidemii

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w miniony weekend przeprowadzali w Gliwicach drugą turę wymazów górników. W ciągu trzech dni pobrali ponad dwa tysiące próbek.

Punkty Test&Go zostały rozstawione w dwóch miejscach – przy kopalni Sośnica oraz na parkingu hali widowiskowo-sportowej Arena. Tym razem testom poddani zostali ci górnicy, których poprzednie testy wyszły ujemne lub których do tej pory nie przebadano. Wszyscy to pracowncy kopalni Sośnica bądź też firm zewnętrznych, działających w gliwickiej kopalni.

Pobieranie wymazów w punktach Test&Go to tylko jedno z wielu zadań realizowanych przez śląskich terytorialsów. Cały czas żołnierze jeżdżą także wymazobusami do osób przebywających w kwarantannie oraz rodzin górników z wynikiem pozytywnym, by pobrać od nich wymazy w domach. Nieustannie wspierają także domy pomocy społecznej, w tym DPS w Czernichowie, gdzie już blisko dwa tygodnie żołnierze pomagają personelowi medycznemu w opiece nad podopiecznymi placówki.

Żołnierze nieustannie wspierają także miejskie ośrodki pomocy społecznej, w których rozdali potrzebującym już ponad 70 ton żywności. Wspierają także transport sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej do szpitali, oddali kilkadziesiąt litrów krwi. Cały czas czuwają także nad kombatantami.

- Staramy się być tam, gdzie tylko możemy pomóc lokalnej społeczności.  Mamy nadzieję, że nasze wsparcie realnie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w województwie śląskim i ustabilizowanie sytuacji – podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.