Zaśpiewali dla Ojczyzny

19 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi zabrzmiały dźwięki znanych pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu laureatów  IX Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Wręczono 29 nagród w kategoriach soliści, zespoły wokalne, chóry, duety, tercety.

Już po raz dziewiąty Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielowsi i GOK zorganizowały festiwal, w którym wzięło udział ponad 300 wykonawców z naszego województwa. Patronat nad nim miało Ministerstwo Edukacji Narodowej,  senator prof. Krystian Probierz – obecny na koncercie oraz poseł Krystyna Szumilas i poseł Jarosław Gonciarz. Obecny był również radny Powiatu Gliwickiego Adam Wojtowicz, wójt Gminy Wielowieś Ginter Skowronek i Józef Wałach – przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Spraw Socjalnych Rady Gminy Wielowieś.

Jury w składzie dr Joanna Pudlik oraz Sabina Borner wyłoniły spośród młodych artystów z Gliwic, Bytomia, Pyskowic, Tworoga, Pniowa, Wielowsi, Knurowa i Kotulina laureatów, którzy wystąpili podczas koncertu galowego.

Nagrodzeni to: Zespół wokalny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8, Szkoły Podstawowej nr 18 w Gliwicach (opiekun Grażyna Konowalik), za piosenkę „Sanitariuszka Małgorzatka”; Amelia Bartkiewicz i Karolina Siemionka z tej samej placówki za piosenkę „Nasza najpiękniejsza”; Paweł Żurawski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Gliwicach (Joanna Tuczykont), „Serce w plecaku”;  Zespół wokalny SP nr 23 w Gliwicach (Beata Borycka) „Pamięć w nas”; Zespół wokalno-instrumentalny „Dziewiątka” – Szkoła Podstawowa nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach, (Beata Śmietanka, Krzysztof Kijas), „Idziemy w noc”; Agata Szewczyk – Szkoła Podstawowa w Kotulinie (Małgorzata Powrósło), „Polska flaga”; Antonina Osadnik i Monika Wójcik – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu (Beata Janiga, Brygida Samol), „Czerwone słoneczko”; Emilia Jaworek i Klaudia Kamieniorz – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie, „Nasza najpiękniejsza”; Maciej Bossowski – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11, Gimnazjum nr 10 w Bytomiu (Joanna Put), „Serce w plecaku”; Paulina Jakubas – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielowsi (Iwona Ewertowska-Mener), „Warszawska modlitwa”; Chór kameralny „Canto” – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielowsi (Iwona Ewertowska-Mener), „Polskie kwiaty”; Chór „A Cappella” – Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach (Bogna Rakowska), „Nie damy Śląska, skąd nasz ród”.

Wykonawców oklaskiwali licznie przybyli  rodzice, nauczyciele i mieszkańcy Wielowsi.