Aktualności

Zaczytana Dominika

Zaczytana Dominika

Dominika Skawińska z Toszka to 16-latka, która w ub.r. podjęła internetowe wyzwanie i przeczytała 52 książki w ciągu roku. Z miłości do książek zaczęła też pisać blog – Zaczytana D.

Dominika jest uczennicą 3 klasy gimnazjum. Rok temu wzięła udział w internetowej akcji promującej czytelnictwo pn. „Przeczytam 52 książki w roku”. W br. również podjęła takie wyzwanie. Nastolatka z przeczytanych książek pisze recenzje i zamieszcza je na swoim blogu, a przede wszystkim czerpie radość i wiedzę.

- Moje pierwsze wspomnienie związane z czytelnictwem wiąże się ze szkołą podstawową – jako mała dziewczynka chodziłam do przedszkolaków, aby poczytać im bajki – opowiada. – Pamiętam, że sprawiało mi to dużą frajdę. Później jednak długo nie interesowałam się książkami. Dopiero w gimnazjum na nowo zaczęłam się zajmować literaturą i czerpać przyjemność z czytania. Kiedyś wolałam posiedzieć sobie przed komputerem, ale cieszę się, że to zmieniłam. Książki to naprawdę cenne źródło wiedzy, warto poznawać i czerpać mądrości z historii przedstawianych na kartach powieści. Poza tym czytając, wzbogacamy swoje słownictwo – a to przydaje się chociażby podczas pisania rozprawek na zajęcia w szkole.

W maju 2017 r. Dominika założyła swój blog, do czego namówiła ją przyjaciółka Patrycja. - Na stronie umieszczam recenzje książek, które przeczytałam w ostatnim czasie, ale także różnego rodzaju posty okołoksiążkowe i tematyczne. Blogowanie sprawia mi ogromną radość i cieszę się, że grono czytelników ciągle się powiększa – mówi.

Gimnazjalistka najbardziej lubi czytać fantastykę młodzieżową, chętnie sięga też po literaturę kobiecą, obyczajową, książki historyczne i kryminały. – Szczerze mówiąc nie mam jednego ulubionego autora. Lubię powieści Samanthy Shannon, Jojo Moyes, J. K. Rowling i Alwyn Hamilton. Jestem też wielką fanką Henryka Sienkiewicza. Uwielbiam „Krzyżaków”. Z kolei moją ulubioną książką jest „Czas żniw” autorstwa Samanthy Shannon. Jest to pierwsza część siedmiotomowego cyklu. Opowiada o Paige Mahoney, młodej jasnowidzącej dziewczynie, żyjącej w Londynie w 2059 r. W tej powieści najbardziej oczarowało mnie to, jak dobrze został wykreowany świat w niej przedstawiony. Polecam tę serię każdemu fanowi „Harrego Pottera”.

Czytanie książek to nie jedyne zajęcie, które wypełnia Dominice czas wolny od zajęć szkolnych. Blogerka uczęszcza też do szkoły muzycznej w Strzelcach Opolskich, gdzie śpiewa i gra na fagocie. Poza literaturą i muzyką interesuje się jeszcze historią, piłką nożną i fotografowaniem.

Współpracuje także z kilkoma wydawnictwami – dostaje od nich książki, a w zamian pisze recenzje. - Dzięki temu o książce dowiaduje się więcej potencjalnych czytelników. To najlepsza promocja. Zachęcenie do czytania jest trudnym zadaniem. Samo mówienie, że czytanie jest wartościowe i przyjemne nie wystarczy. Najlepiej polecić jakąś dobrą książkę i mieć nadzieję, że spodoba się czytelnikowi na tyle, że będzie chciał sięgnąć po kolejną. Tak właśnie udało mi się na dobre wciągnąć do czytania tatę – opowiada.  

Dominika jest przykładem, że dla młodzieży czytelnictwo może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz dowodem, iż książka w wersji papierowej w dobie komputerów i elektroniki dalej jest ciekawa i ma swój klimat.

W przyszłości nastolatka chciałaby być polonistką lub pracować w wydawnictwie w dziale młodzieżowym. Trzymamy kciuki za realizację jej marzeń! Zapraszamy także na jej blog: https://zaczytanad.blogspot.com/