Aktualności

Zabrali nas w podróżniczy świat

Zabrali nas w podróżniczy świat

27 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach odbył się VI Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem. Jak zawsze była okazja, by zwiedzić świat, oglądając filmy, zdjęcia i slajdy oraz słuchając opowieści z podróży.  

Organizatorem festiwalu byli: Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic,  Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach. W imprezie wzięło udział około 450 uczniów z kilkunastu szkół powiatu gliwickiego i Gliwic – hala sportowa ZSP w Pilchowicach podczas festiwalu dosłownie pękała w szwach.

Gośćmi specjalnymi imprezy byli znani podróżnicy Dagmara i Leszek Jureccy ze swą kilkuletnią córeczką Dobrawą. To rodzina, która kocha podróże. Nie boi się nowych wyzwań, a jej podróżnicze pomysły ogranicza jedynie wyobraźnia. Kiedy tylko jest to możliwe, Jureccy starają się schodzić z utartych szlaków i poznawać świat na własnych zasadach. Ciężko jest im dłużej usiedzieć w jednym miejscu, bo stale rozpiera ich energia.

Dagmara, Dobrawa i Leszek Jureccy opowiedzieli na festiwalu o RAJA AMPAT KAYAKING PROJECT 2019. Założeniem projektu była eksploracja kajakami należącego do Indonezji archipelagu Raja Ampat składającego się z ponad 1500 wysp rozlokowanych przy północno-zachodnim wybrzeżu Papui Zachodniej. Plan wyprawy zakładał przepłynięcie kajakami około 450 km pomiędzy wyspami. Podczas wyprawy w jak najmniejszym stopniu korzystano z – i tak bardzo słabo rozwiniętej w tym rejonie – infrastruktury turystycznej, a skupiono się na kontakcie z dziewiczą naturą obszaru wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz grupami etnicznymi zamieszkującymi niektóre z wysp archipelagu. Cały niezbędny ekwipunek kempingowy małżonkowie transportowali ze sobą, co jakiś czas uzupełniając zapasy na zamieszkałych wyspach. Dużym wyzwaniem organizacyjnym była sama podróż lotnicza z dwoma kajakami modułowymi z Polski do Indonezji, na trasie: Warszawa – Stambuł – Jakarta – Makasar – Sorong. Przygód w czasie tej wyprawy nie brakowało, o czym z pasją opowiadali podróżnicy.

Tradycyjnie już podczas festiwalu można było odwiedzić stoisko ze sprzętem specjalistycznym do uprawiania turystyki kwalifikowanej. W tym roku były to trikke, trójkołowy pojazd poruszany siłą ludzkich mięśni. Jeździ się na nim slalomem po drodze, wykonując ruchy przypominające poruszanie się przy jeździe na nartach. O tym nowym sporcie opowiedziała uczestnikom festiwalu Joanna Czarnecka z Silesia Trikke.

Była też kuchnia orientalna – pikantna, aromatyczna, smakowita. Potrawy przygotowali dla uczestników festiwalu hindusi: Sunil Sharma pochodzący z Amritsaru i Mahesh Chandra Bangura z Dehradun w Indiach. W festiwalowym menu znalazły się między innymi: bombay aloo, chicken curry and roti, samosa z sosem, roti, chai masla oraz kheer. Kucharze zapowiedzieli, że już za kilkanaście dni tych i wielu innych indyjskich potraw będzie można skosztować w pierwszej indyjskiej restauracji Haveli w Knurowie, która właśnie jest uruchamiana.

Bardzo ciekawa była część konkursowa festiwalu. Zgłoszone prace oceniała komisja, której przewodniczyła kurator sztuki Anna Spiewla-Panasewicz, a zasiadali w niej nauczyciele Aleksandra Staniek, Joanna Kowalczyk oraz Anna Malczewska.

Do części konkursowej zgłosiło się 35 uczniów z 10 szkół. Zaprezentowali oni 9 pokazów slajdów, 10 filmów z podróży oraz 32 zdjęcia.

Oto wyniki części konkursowej:
W kategorii slajdów
1. Zuzanna Surdel - „Nasza wspólna pasja, wycieczki górskie”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.
2. Antoni Kryś – „Moje Camino.” - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach.
3. Emil Pająk - „28 przygód, którym na imię Góry, czyli jak zdobyłem Koronę Gór Polski", Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Piastów Śląskich w Gliwicach
Wyróżnienie (miejsce IV): Aurora Myśliwiec - „Górska wyprawa”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach – Aurora pomimo bardzo młodego wieku (była jednym z najmłodszych uczestników – 12 lat) i swoją osobowością zachwyciła komisje konkursową.  
Nagrodę publiczności za pokaz slajdów zdobyła Emilia Szynkowska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach).

W kategorii Film z Podróży
1. Anna Piotrowska - „Im dalej pójdę tym bardziej siebie poznam”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.
2. Katarzyna Gierak- „Niezapomniana włoska przygoda” - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach
3. Katarzyna Skutil - „Greece 2019”,  Liceum Ogólnokształcące nr IV w Gliwicach

Kategoria  – Zdjęcie z podroży – temat: „Spotkanie”
1. Anna Piotrowska - „Przyjaźń zapisana w Gwiazdach”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.
2. Emil Pająk- „Mała i duża przyjaźń na polanie pod Wysoką”  Szkoła Podstawowa nr 4 w Gliwicach.
3. Zofia Góra- „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Wyróżnienie (miejsce IV): Aurora Myśliwiec - „Wieczory”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach – Zdjęcie nie brało udziału w konkursie fotograficznym, ale było częścią prezentacji slajdów, jednak komisja postanowiła przyznać za nie wyróżnienie, gdyż idealnie wpasowywało się w tematykę konkursu fotograficznego – „Przyjaciel”.

Pula nagród w tegorocznym festiwalu przekroczyła cztery tysiące złotych. Wśród głównych nagród dla uczestników części konkursowej, ufundowanych przez Miasto Gliwice, Gminę Pilchowice oraz Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach były namioty, plecaki, maty samopompujące, maski do nurkowania, śpiwory. Było też ponad sto nagród dla publiczności – przewodniki turystyczne, książki, albumy, bidony, termosy, kurs hiszpańskiego oraz gadżety reklamowe.

- Kolejny Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem już za rok w Knurowie. Serdecznie zapraszamy! – mówi pomysłodawca i „dusza” całego przedsięwzięcia, nauczyciel geografii Adam Ziaja.

VI Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem odbywał się pod patronatem m.in. Starosty Gliwickiego, a jednym z jego patronów medialnych były „Wiadomości Powiatu Gliwickiego”.

Na stronie festiwalu fb.com/festiwalcarpediem znaleźć można zwycięskie filmy i zdjęcia konkursowe.