Aktualności

Z Rumunii na Jasną Górę

Z Rumunii na Jasną Górę

Ponad tysiąc kilometrów będzie liczyć trasa Pielgrzymki Biegowej wiodącej od Şumuleu Ciuc w Rumunii do Jasnej Góry w Częstochowie. Biegacze wyruszą w nią 17 sierpnia, a zakończą bieg 23 sierpnia.

Pielgrzymka jest pomysłem Mariana Płaszczyka – mieszkańca Knurowa, członka Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy, który co roku organizuje podobne przedsięwzięcia.  W ub. roku biegacze z Knurowa pokonali trasę z Jasnej Góry do Šaština na Słowacji, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej, patronki Słowacji i gdzie od 2017 r. posługują paulini. Tym razem pielgrzymka rozpocznie się w rumuńskim Şumuleu Ciuc, gdzie mieści się sanktuarium maryjne, którym opiekują się franciszkanie. 1 czerwca br. miejsce to odwiedził papież Franciszek, ofiarując sanktuarium złotą różę, którą złożył przed czczoną tam figurą Matki Bożej. Jest to ponad 2-metrowa gotycka drewniana figura Maryi z Dzieciątkiem Jezus i berłem. Pochodzi z 1515 r. i uważana jest za jeden z największych posągów Matki Bożej na świecie, do którego pielgrzymują nie tylko Rumunii, ale i Węgrzy.

Pielgrzymka będzie miała charakter sztafety. Biegacze po opuszczeniu Rumunii pobiegną przez Węgry i Słowenię do Polski, kierując się na Jasną Górę. Mottem Pielgrzymki są słowa papieża św. Jana Pawła II: „Bóg dokonał już rzeczy niezwykłych, trzeba dalej iść w tym kierunku z ufnością i zapałem (…), wierząc w Chrystusa”.

Organizatorami Pielgrzymki są Rycerz Komandor Marian Płaszczyk przy współpracy z przeorem Klasztoru na Jasnej Górze o. Marianem Waligórą oraz paulinem o. Batorem Botondem, proboszczem i przełożonym w Hargitafurdo – okręgu, w którym leży Şumuleu Ciuc.  

Patronat honorowy nad pielgrzymką objęli: arcybiskup Jakubinyi Gyorgy – metropolita Alba Iulia, arcybiskup Wacław Depo – metropolita częstochowski i o. Arnold Chrapkowski - generał Zakonu Paulinów. Komitet honorowy tworzą Rycerze Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy: Krystian Kiełbasa, Piotr Pekar, Janusz Gumularz, Marek Kapusta, Ryszard Gosk, Andrzej Parafiniuk.

Więcej informacji na plakacie poniżej.