Wystawa o obrzędowości powiatu gliwickiego

Wystawa fotograficzna, przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach, obrazująca najpiękniejsze i wciąż żywe tradycje, obrzędy i zwyczaje powiatu gliwickiego pt. „Od wieńca adwentowego do dożynkowego czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego” wkrótce zmieni lokalizację. Od 20 kwietnia do 21 maja będzie można ją podziwiać w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 1, przy gliwickiej Katedrze), gdzie przeniesiona zostanie z Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości.
Wystawa powstała w ramach projektu „W krainie utopków i wodzenia niedźwiedzia – promocja śląskiej kultury ludowej na przykładzie zwyczajów, obrzędów i legend powiatu gliwickiego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Można na niej podziwiać i poznawać takie obrzędy jak: barbórka i karmcza piwna, betlyjki, sypanie owsa, wodzenie niedźwiedzia, babski comber, topienie marzanny, wierzbowe krzyżyki, stanickie fakle, kroszonki, szukanie zajączka, procesja konna, noc świętojańska, dożynki, polterabend i roczek.
Wystawę można zwiedzać kolejno w następujących miejscach:
• Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II w Gliwicach – od 20 kwietnia do 21 maja
• Starostwo Powiatowe w Gliwicach – od 21 maja do 11 czerwca
• Bytomskie Centrum Kultury w Bytomiu – od 11 do 20 czerwca
• Biblioteka Śląska w Katowicach od 2 do 16 lipca
• Rybnickie Centrum Kultury w Rybniku od 18 lipca do 13 sierpnia
• Tarnogórskie Centrum Kultury w Tarnowskich Górach – od 13 do 27 sierpnia
• Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej – od 27 sierpnia do 27 września.

Od października wystawę będzie można oglądać w gminach powiatu gliwickiego.