Wyjątkowa nagroda

Ludwik Błyszczak z Pyskowic został laureatem nagrody „Mr. Disabled”, przyznawanej w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez stowarzyszenie Górnośląski Skarabeusz.

Gala tegorocznej edycji konkursu odbyła się 10 maja w Starochorzowskim Domu Kultury.

- Chociaż na co dzień zmuszeni są pokonywać różne bariery, przez życie idą z uśmiechem i pokazują, że nie ma problemów nie do pokonania. Właśnie są za to nagradzani - mówiła podczas gali o laureatach Ewa Sprus, prezes stowarzyszenia Górnośląski Skarabeusz.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach – otrzymują ją niepełnosprawni mężczyźni, którzy wykazują się determinacją w takich dziedzinach jak życie społeczne, zawodowe, sport oraz kultura i sztuka. Ludwik Błaszczak nagrodzony został w kategorii kultura i sztuka. Jego kandydaturę do nagrody zgłosiło Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Konkurs „Mr. Disabled”, jest odpowiednikiem przyznawanego od lat przez Marka Plurę tytułu „Lady D.”. To zresztą właśnie Marek Plura był pierwszym w historii laureatem wyróżnienia.

- Patrzę, obserwuję – dziś już po raz trzeci – wręczanie tych nagród i widzę za każdym razem nowe twarze, dzielnych facetów, którzy radzą sobie doskonale nie tylko z własną niepełnosprawnością, ale także z problemami innych ludzi – komentował obecny na gali Marek Plura, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Laureat z naszego powiatu, Ludwik Błyszczak urodził się w 1967 roku w Pyskowicach. Jest od urodzenia w znacznym stopniu niepełnosprawny. W systemie nauczania indywidualnego ukończył w roku 1986 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Potem, już samodzielnie – przez samokształcenie – pogłębiał wiedzę o świecie i literaturze. Jak sam mówi – słowo pisane, a zwłaszcza poetyckie, jest dla niego strefą wolności. To właśnie dzięki słowu – wolny od wszelkich ograniczeń ciała – może się w pełni spotykać z ludźmi. Ludwik Błyszczak nadal mieszka w Pyskowicach. Całe dorosłe życie spędza w swoim mieszkaniu, pisząc wiersze, opowiadania i scenariusze filmowe. Jest niepełnosprawnym pisarzem, dotkniętym porażeniem mózgowym, które w różnym stopniu objęło całe jego ciało, a w szczególności ręce. Życie znacząco ułatwiły mu najpierw maszyna do pisania, a później komputer. Pisać zaczął jako nastolatek. Ludwik, mimo swej niepełnosprawności jest człowiekiem bardzo pogodnym. Wielkie możliwości stwarza przed nim Internet, jest obecnie jego wielkim oknem na świat.

Pan Ludwik bierze udział w konkursach poetyckich, zdobył kilka nagród i wyróżnień, np. w XXVII Konkursie Poetyckim „Jesiennej Chryzantemy”. Wydał dwa  tomiki poezji, pt. „Moje proste, gwiezdne wiersze” oraz „Trzy ogrody”. Pierwsza część tomiku „Trzy ogrody” poświęcona jest osobom bliskim autorowi. Pojawiają się tutaj postaci bliskie sercu i pamięci poety. Część druga to wiersze-miniatury, trzywersowe formy wypowiedzi, w których poeta trafnie i inteligentnie opisuje świat. Ostatnia część wierszy to niezwykle ciepłe utwory o tematyce przeważnie religijnej. Piękne, liryczne, pełne dobra i wiary.

Autor publikował w wielu czasopismach i gazetach m.in. w „Zorzy”, „Gościu Niedzielnym” oraz  „Wiadomościach Powiatu Gliwickiego”. Pisał scenariusze filmowe, na podstawie których nakręcono kilka filmów krótkometrażowych w Amatorskim Klubie Filmowym „Jaś” w Pyskowicach. Ukazało się kilka artykułów na temat jego twórczości, m.in. w „Dzienniku Zachodnim”, „Wieczorze” czy w „Wiadomościach Powiatu Gliwickiego”. Ludwik przez cały czas tworzy, przelewając na papier swoje odczucia i myśli. Pisze lewą dłonią na specjalnej klawiaturze, a myszkę obsługuje stopą.

Ostatnio pan Ludwik publikuje swoją twórczość  na Facebooku – Ludwik Błyszczak, a także na swej autorskiej stronie www.blyszczak.pl.