Aktualności

Współpraca z ułanami

Współpraca z ułanami

8 maja podpisana została umowa współpracy pomiędzy Ochotniczym Szwadronem 3-go Pułku Ułanów Śląskich z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim a Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie.

Umowę podpisali rotmistrz Zbigniew Kamczyk-Godowski, dowódca Ochotniczego Szwadronu 3-go Pułku Ułanów Śląskich i Grażyna Dąbrowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. Określa ona zasady nieodpłatnej współpracy w zakresie poszerzania i kultywowania tradycji, a także historii 3-go Pułku Ułanów Śląskich oraz innych jednostek wojskowych wśród młodzieży, zwłaszcza w gronie uczniów klas mundurowych. Szwadron zapewnił w niej m.in. przeprowadzanie lekcji teoretycznych i praktycznych z takich zakresów jak np. jazda i musztra konna, historia polskiej jazdy, władanie białą bronią czy znajomość regulaminów. Do dyspozycji uczniów będą konie, wykwalifikowani instruktorzy oraz odpowiedni ubiór i wyposażenie w czasie zajęć, prowadzonych przez to stowarzyszenie rekonstrukcyjne.

-  Jest to pierwsza taka umowa w Polsce – informuje Zbigniew Kamczyk-Godowski. – Do tej pory żadna szkoła w kraju nie miała nawiązanej współpracy ze stowarzyszeniem kawaleryjskim. Cieszę się, że możemy pomóc w wykształceniu młodych kawalerzystów. Polscy ułani nadal są uważani za najlepszych, wygrywają wszystkie zawody międzynarodowe, tak więc uczniowie będą mieli naprawdę bardzo dobre wzorce.

- Dzięki tej współpracy będziemy mogli poszerzyć możliwości kształcenia uczniów klas mundurowych – mówi Grażyna Dąbrowska. – To kolejna umowa, którą udało nam się podpisać w tym celu. Wcześniej podobną zawarliśmy na przykład z Klubem Sportowym „Spartan” w Knurowie.

- W naszej szkole jest sporo osób, które jeżdżą konno – wyjaśnia jedna z uczennic klasy mundurowej, Nikola Kiesz. – Teraz będziemy mogli połączyć tę pasję z zajęciami wojskowymi. Na pewno też przydadzą się nam zajęcia z musztry konnej.