Aktualności

W klimacie Bożego Narodzenia

W klimacie Bożego Narodzenia

XIX Międzyszkolny Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych podsumowany został podczas gali, która odbyła się 3 stycznia w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym (GCE) w Gliwicach. Wśród jego laureatów znaleźli się mieszkańcy dwóch DPS-ów oraz jednej szkoły z terenu powiatu gliwickiego.

Galę rozpoczął występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Gliwicach, którzy zajęli I miejsce w jednej z pięciu kategorii Przeglądu. Oddał atmosferę, która panowała w GCE tuż przed świętami, gdy aż 549 młodych aktorów zaprezentowało tu różnorodne bożonarodzeniowe inscenizacje. Jak skrzętnie wyliczyli organizatorzy, było wśród nich m.in. 97 Aniołków, 55 Pastuszków, 32 Trzech Królów, 22 Maryjki, 20 Józefów i 7 Gwiazdek. Zaprezentowali tradycyjne jasełka, inscenizacje taneczno-muzyczne, przedstawienia metaforyczne i nowatorskie realizacje. – Przegląd trwał od 10 do 14 grudnia – mówi dyrektor GCE, Bogumiła Kluszczyńska. – Jak zawsze był to w naszej szkole czas wielkiej radości, otwierający okres przygotowań do Bożego Narodzenia. Teraz nasza gala go zamyka, ale już myślimy o następnym, jubileuszowym, dwudziestym Przeglądzie, który odbędzie się w grudniu 2019 roku.

Podczas gali podsumowującej XIX Międzyszkolny Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych wręczono 23 nagrody grupowe i 37 indywidualnych. Laureaci odebrali je z rąk biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej Andrzeja Iwaneckiego, sekretarza Powiatu Gliwickiego Magdaleny Budny oraz dyrektor Kluszczyńskiej. Wśród nagrodzonych były przedstawicielki Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach, który zajął I miejsce w jednej z kategorii oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pyskowicach, laureaci III miejsca. Wyróżnienie otrzymali natomiast reprezentanci Domu Pomocy Społecznej w Pilchowicach.

- Dziękuję wszystkim za piękne, wzruszające występy – zakończyła galę Aleksandra Maliszewska, wieloletnia organizatorka Przeglądu. – Dzięki waszym staraniom co roku autentycznym przeżyciem staje się cud Bożego Narodzenia.

XIX Międzyszkolny Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych odbywał się pod patronatem biskupa gliwickiego Jana Kopca, prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza oraz starosty gliwickiego Waldemara Dombka. Patronatem medialnym objęły go „Gość Niedzielny" i "Wiadomości Powiatu Gliwickiego" oraz Radio „Silesia”.

Pełna lista nagrodzonych oraz galeria fotograficzna Przeglądu znajdują się na stronie http://www.jaselka.gce-kno.pl.