VI Rajd Rowerowy po Powiecie Gliwickim z  metą na  Ziemi Sośnicowickiej

VI Rajd Rowerowy po Powiecie Gliwickim z metą na Ziemi Sośnicowickiej

10 czerwca pogoda wyjątkowo nie dopisała rowerzystom podczas rajdu prowadzącego po powiecie gliwickim, ale rajdu nie odwołano. Grupa około dwudziestu rowerzystów wystartowała spod Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sośnicowicach.

To był już szósty Rajd Rowerowy po Powiecie Gliwickim. Warto przypomnieć, że pierwszy został zorganizowany w 2012 r., gdy powiat wspólnie z gminami oddawał do użytku ponad 211 km oznaczonych tras rowerowych. Od tej pory co roku rajd prowadził inną drogą – rowerzyści byli wcześniej już m.in. na mecie w Chudowie, na zamku w Toszku, w kompleksie pałacowym w Pławniowicach, w szkółce leśnej w Rachowicach, czy w Młynówce w Leboszowicach.

Zebranych rowerzystów przywitali starosta gliwicki Waldemar Dombek oraz Leszek Kołodziej z Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach, będący koordynatorem rajdu, jak i jego uczestnikiem. Choć pogoda w dniu rajdu nie sprzyjała, dobre humory nie opuściły dzielnych rowerzystów. Trasa liczyła ok. 20 km i przebiegała przez Sośnicowice, Tworóg Mały oraz Bargłówkę. Pierwszy przystanek rowerzyści mieli przy ul. Powstańców w Sośnicowicach, gdzie zwiedzili „minimuzeum” zabytkowych ciągników oraz mieli okazję poznać trochę historii tego wyjątkowego miejsca z ust samego właściciela Zygmunta Łabaja. Następnie kolejno udali się do Bargłówki, gdzie mieli okazję zobaczyć Izbę Tradycji Szpargały Omy Gertrud i również wysłuchać ciekawej historii tego miejsca od obecnego właściciela Krystiana Tischbierka. Na rowerzystów czekały również pajdy chleba z pysznym smalcem oraz ciepła herbata. Uczestnicy rajdu w tym roku w większości poruszali się leśnymi ścieżkami rowerowymi, co przy panującej aurze nie było łatwym zadaniem.

Na trasie rajdu obecni byli mieszkańcy powiatu gliwickiego, ale znaleźli się rowerzyści i z dalszych zakątków takich jak Rybnik oraz Żory. Nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwał również ratownik medyczny, który jednocześnie był uczestnikiem rajdu. W rajdzie uczestniczyła również skarbnik powiatu gliwickiego, Maria Owczarzak-Siejko. Najstarszym uczestnikiem rajdu rowerowego okazał się Jan Zawacki 84-letni mieszkaniec Gliwic.

Metę wyznaczono w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sośnicowicach, gdzie przemoczeni uczestnicy rajdu, a jednocześnie koordynatorzy Leszek Kołodziej z Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach oraz Magdalena Fiszer-Rębisz ze Starostwa Powiatowego w Gliwicach dokonali uroczystego podsumowania rajdu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dylom ukończenia rajdu oraz pięknie wydane przewodniki po powiecie i album o Sośnicowicach oraz odblaski. Rowerzyści mogli się również posilić grochówką, czekały też na nich napoje. Wszyscy uczestnicy tegorocznego rajdu, choć przemoknięci do suchej nitki i zziębnięci byli bardzo zadowoleni, że wystartowali i pokonali tę niełatwą trasę!

Organizatorami rajdu byli Powiat Gliwicki oraz Gmina Sośnicowice.