Udany Festyn Charytatywny „Na Górce”

Moc atrakcji czekało na wszystkich, którzy w sobotę przyszli na Plac 700-lecia w Knurowie, gdzie odbywał się Festyn Charytatywny „Na Górce”. Czego tam nie było! Trudno wymienić wszystko, co przygotowano zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Festyn zorganizował Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie we współpracy z Klubem Sportowym Spartan i knurowskim Polskim Czerwonym Krzyżem, którym udało się pozyskać do tego przedsięwzięcia szereg instytucji, firm i stowarzyszeń. Zabawa trwała od godz. 14.00 do późnego wieczora, a nikt się nie nudził.

-  To już drugi taki festyn, odbywający się dzięki Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie – przypomniała wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga podczas otwarcia imprezy, w którym wzięli udział również dyrektor szkoły Grażyna Dąbrowska, zaangażowani w jej organizację nauczyciele Katarzyna Szwarczyńska i Sławomir Tokarz oraz prezes Zarządu Rejonowego PCK w Knurowie, Janusz Sacha. – Pierwszy zorganizowany został rok temu na terenie szkoły, teraz festyn ma szerszy charakter i o wiele bardziej bogaty program. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 zaprezentuje na nim wszystko to, czym może się pochwalić, a powodów do dumy jest bardzo dużo, bo to wspaniała placówka. Ma szereg sukcesów na swym koncie, a jego uczniowie zdobywają liczne laury w ogólnopolskich konkursach. Szkoła ma bardzo ciekawą ofertę edukacyjną, na którą składa się nauka w LO, technikum i szkole branżowej. Wciąż ją poszerza, ale kontynuuje też tradycje górnicze. Dzięki współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową jej uczniowie mają zapewnione stypendia w czasie nauki, a po ukończeniu szkoły – pracę w kopalniach tej spółki. Szczerze zachęcam tegorocznych absolwentów gimnazjów, by kontynuowali naukę właśnie w tej szkole!

Po otwarciu festynu atrakcja goniła atrakcję. Przez cały czas można było spróbować swych sił w Spartańskim Ekstremalnym Torze Przeszkód, z czego chętnie korzystały dzieci i młodzież. Dziewczęta i panie na dłużej zatrzymywały się w strefie wellness i porad kosmetycznych. Najmłodsi szaleli na dmuchanym placu zabaw i prosili o pomalowanie twarzy. Smakoszy przyciągały nie tylko wypieki firmowane przez Katarzynę Panfiluk – nauczycielkę tej szkoły i finalistkę znanego programu telewizyjnego „Bake off. Ale ciacho!”, ale też żołnierska grochówka i kiełbasa z grilla. Atrakcyjne nagrody czekały na tych, którzy sięgnęli po ciastko z niespodzianką. Można było podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów, którzy niedawno zajęli I miejsce w VII Ogólnopolskim Turnieju Klas o Profilu Mundurowym. Zaprezentowali się bokserzy z klubu Spartan, wśród których był mistrz Polski, uczeń tej właśnie „mundurówki” – Damian Durkacz. Walkę judo stoczyli zaś jej absolwenci, którzy teraz już uczą się w tak prestiżowych uczelniach, jak Akademia Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu oraz Goldenwings Flight Academy w Warszawie.

Jak na mundurowych przystało, nie zabrakło atrakcji mrożących krew w żyłach. Strażacy z jednostki PSP w Knurowie wydobywali z zakleszczonego auta ofiarę wypadku samochodowego. Psy bojowe atakowały przestępców, nad czym czuwali treserzy pracujący z nimi w Dogs Evolution K9. Innego groźnego przestępcę unieszkodliwili policjanci, zgarniając go do wojskowego hammera. Jeźdźcy z Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich najpierw dali pokaz musztry konnej, a potem zademonstrowali, jak atakuje się wroga przy pomocy lancy i szabli.

Pięknie zaprezentowała się 1 Gromada Zuchowa i Drużyna Harcerska, która kontynuuje bogatą w tym mieście tradycję ZHP. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz pierwszej pomocy, prowadzony przez wolontariuszy z PCK. Nie brakowało chętnych, którzy rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku na stoisku Fundacji DKMS. Wiele osób przystawało przy stoiskach Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu i 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. Straż Miejska z Knurowa służyła radą, jak ekologicznie ogrzewać swój dom czy mieszkanie. Można było też spróbować swych sił na polowej strzelnicy.

Na scenie cały czas bogaty program imprezy uatrakcyjniały koncerty i pokazy taneczne w wykonaniu licznych miejscowych grup i zespołów, m.in. My Dance, Time Do Go i The Last Room. Gwoździem programu były skoki spadochronowe – na Placu 700-lecia wylądowało z ogromną precyzją trzech skoczków, którzy specjalnie w tym celu dolecieli do Knurowa w samolocie, jaki wystartował z lotniska w Rybniku.

Imprezie – poza zabawą, rekreacją i promocją szkoły – przyświecał również cel charytatywny. Cały dochód z festynu zostanie przekazany na wypoczynek i rekreację dzieci z najbiedniejszych rodzin z Knurowa.