Uczniowie z Powiatu Calw z wizytą w naszym powiecie

Z kilkudniową wizytą w naszym powiecie gościła czternastka uczniów wraz z opiekunami z niemieckiej Szkoły Specjalnej Karl-Georg-Handelwang  Schule z Bad Teinach-Zavelstein w partnerskim powiecie Calw w Szwarcwaldzie (Badenia-Wirtembergia). Uczniowie przybyli tutaj na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach. Odwiedzili także Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

- Nasi niemieccy partnerzy przyjechali do Pyskowic przede wszystkim na Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej w pyskowickiej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Huberta Wagnera, aby zmierzyć się na boiskach z polskimi przeciwnikami. Ponadto wzięli udział w zajęciach integracyjnych w naszej szkole, byli na „Ranczo” w Proboszczowicach, gdzie wspaniały pobyt ufundowali im właściciele, zwiedzili także m.in. Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Dom Chleba w Radzionkowie. Na zakończenie wizyty zorganizowaliśmy integracyjne ognisko i grill. To był piękny czas naszej integracji, wymiany doświadczeń i wspólnego poznawania się  – mówi Jacek Szczepański, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach.

Była to już druga wizyta przedstawicieli szkoły z Bad Teinach-Zavelstein w Pyskowicach. Również uczniowie pyskowickiej placówki kilka lat temu zostali bardzo serdecznie przyjęci u swoich niemieckich przyjaciół. Ich współpraca rozpoczęła się w latach 2010-2012, gdy Powiat Gliwicki wspólnie z Powiatem Calw realizował projekt "Lokalnie na rzecz edukacji. Polsko-niemiecka wymiana doświadczeń w ramach rozwiązywania specjalnych potrzeb edukacyjnych" w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Regio, finansowanego jest ze środków Komisji Europejskiej. Od tej pory szkoły starają się co dwa lata składać sobie partnerskie wizyty.

- Ta współpraca ogromnie nas cieszy. Współdziałają ze sobą nie tylko władze naszych powiatów, ale również szkoły i przede wszystkim uczniowie. Dla upośledzonych dzieci i młodzieży takie spotkania mają szczególne znaczenie – otwierają się oni na kolegów z innych krajów, słuchają obcej mowy, ale wspólnie rywalizują w sporcie i razem się bawią – opowiadał Helmar Schartner, wicedyrektor Szkoły Specjalnej Karl-Georg-Handelwang podczas  odwiedzin w starostwie.

W Starostwie Powiatowym w Gliwicach młodych Niemców przywitała wicestarosta Ewa Jurczyga. – Mam nadzieję, że się wam u nas spodoba i zawsze chętnie będziecie tu wracać – mówiła. Goście byli pod wrażeniem budynku naszego starostwa, bardzo podobała się im sala sesyjna, pozowali też reporterowi Telewizji TVT z Rybnika, która kręciła o nich krótki materiał filmowy. Wysłuchali także krótkiej prelekcji na temat Powiatu Gliwickiego. To była owocna wizyta.

- Jestem w Powiecie Gliwickim już kolejny raz. Zawsze są to sympatyczne, miłe, niemalże rodzinne spotkania. Cieszę się, że niektórych z moich polskich znajomych mogę już nazwać moimi przyjaciółmi – dodała na koniec Angelika Kistner, nauczycielka z niemieckiej szkoły w Powiecie Calw i szefowa związków zawodowych tamtejszych nauczycieli.