Tour de Pologne w powiecie gliwickim

5 sierpnia po południu przez powiat gliwicki przemknęli kolarze startujący w 76 wyścigu kolarskim Tour de Pologne.

Około godz. 17.30 zawodnicy wjechali na teren powiatu gliwickiego od jego południowej strony, mknąc ulicą Książenicką w Knurowie-Szczygłowicach. Witali ich tam knurowianie i mieszkańcy pobliskich miejscowości. Atmosfera była entuzjastyczna – dzieci skandowały „Tour de Pologne, Tour de Pologne!”, wszyscy machali kolarzom, widać było też biało-czerwone chorągiewki.

- Co roku przychodzimy na trasę wyścigu – powiedziała nam pani Anna, która wraz z mężem i dziećmi obserwowała peleton przy skrzyżowaniu ul. Książenickiej z Aleją Pokoju. – To duże wydarzenie dla Szczygłowic i wielkie przeżycie dla mojego synka i córeczki, że jedzie tędy największy wyścig kolarski w Polsce.

Przy skręcie w ul. Nieborowicką wyścig wraz z grupą mieszkańców obserwował starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Organizatorzy Tour de Pologne podkreślają, że trasa wyścigu prowadzona jest przez najpiękniejsze tereny w Polsce – mówił. – Cieszę się, że zaliczony do nich został również nasz powiat. Z uznaniem przyglądam się jeździe kolarzy, podziwiając ich szybkość, technikę jazdy i wolę walki. To bardzo miłe, że mogą tu liczyć na tak gorący doping mieszkańców. Wyścig stanowi wielkie święto sportu na naszym terenie. Dziękuję wszystkim służbom, które przygotowały trasę wyścigu, jak również dbają podczas niego o właściwe kierowanie ruchem i bezpieczeństwo.

Z ulicy Nieborowickiej zawodnicy ulicą Wiejską w gminie Pilchowice ponownie wjechali do Knurowa, mknąc ulicami Rybnicką, Niepodległości i Dworcową, po czym wjechali na teren gminy Gierałtowice, gdzie przejechali ulicami ks. Roboty, Korfantego, Gierałtowicką i Makoszowską. Tam też opuścili nasz powiat, wjeżdżając na teren Zabrza. Wszędzie na trasie przejazdu przez powiat gliwicki spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców mijanych miejscowości, objawami sympatii i sportowym wsparciem.