Teresa Szymońska – „Pszociel Ślonski Godki”

Miło nam poinformować, że Pani Teresa Szymońska, radna Rady Powiatu Gliwickiego, twórczyni Izby Regionalnej w Sośnicowicach, miłośniczka śląskiej gwary i tradycji została uhonorowana odznaką „Pszociel Śląski Godki” przez Zarząd Koła Górnośląskiego w Piekarach Śląskich.

Pani Teresa zaangażowana jest od wielu, wielu lat w promowanie kultury śląskiej. Szczególnie dba o popularyzowanie i rozwój gwary śląskiej. Uczestniczy w spotkaniach z dziećmi i dorosłymi, by pokazać piękno śląskiej mowy. Swoimi monologami urozmaica uroczystości regionalne. W konkursie „Po naszymu, czyli po śląsku” zdobyła tytuł ŚLĄZACZKI ROKU w 2016.

Odznaka „Pszociel Śląski Godki” ustanowiona została przez Związek Górnośląski Koło Halemba w Rudzie Śląskiej w 2009 r. i przyznawana jest osobom szczególnie zaangażowanym w popularyzowanie i rozwijanie gwary śląskiej. Wyróżnienie to otrzymało już ponad 150 osób z terenu Polski, Niemiec  i USA. Gratulujemy!
Uroczyste wręczenie odznaki  Teresie Szymońskiej odbyło się 18 września  w czasie spotkania Rodziny Górnośląskiej na Górze Świętej Anny.