Talenty na scenie

Wspaniały pokaz energii, kreatywności i talentów – tak w skrócie opisać można V Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów i Chórów Powiatu Gliwickiego, który odbył się 16 listopada w Knurowie-Szczygłowicach.

Impreza zorganizowana została przez Powiat Gliwicki w tamtejszym Domu Kultury, oficjalnie otworzyli ją Ewa Jurczyga z Zarządu Powiatu Gliwickiego oraz Tomasz Reginek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Knurowie.

Na scenie zaprezentowali się wspaniali wykonawcy. Jako pierwsza wystąpiła Grupa Artystyczna „Arlekin” z Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach. Niezwykle uzdolnione dziewczyny zagrały na instrumentach, zatańczyły i zaśpiewały, prezentując scenkę rodzajową o miłości. Następnie wystąpił Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Uskrzydleni” z Parafii p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach. Młodzi ludzie swym pięknym i radosnym śpiewem propagują kulturę i muzykę chrześcijańską. Koło Gospodyń Wiejskich w Paniówkach – to kolejni uczestnicy naszego przeglądu. Występ KGW zawierał dużą dozę humoru, bowiem przedstawiony został utwór Juliana Tuwima „Rzepka” w gwarze śląskiej, czyli „Rzepka po ślonsku”. Wspólny występ przygotowały połączone grupy „Tamburyn” i „UTEWUŚ” z UTW Knurów. Zaprezentowały program słowno-muzyczny pt. „Od mistrza Moniuszki do mistrza Młynarskiego”. Zespół „Wilczanki” z Wilczy w swym repertuarze zawarł pieśni m.in. patriotyczne i ludowe, nie zabrakło akcentów regionalnych. Oprócz śpiewaczych i aktorskich talentów, mieliśmy okazję podziwiać także umiejętności taneczne. W tańcu liniowym zaprezentowały je panie z grupy „Chyże Nóżki” z UTW Knurów. Układy taneczne zaprezentowało także Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Bojszowa, ponadto przypomniało nam śląskie przyśpiewki. Tuż przed stowarzyszeniem na scenie pojawił się Zespół „TO MY” z Domu Pomocy Społecznej „Zameczek” z Kuźni Nieborowskiej i pokazał bardzo ciekawy spektakl o Afryce, dzikich zwierzętach, miłości i radości – w nawiązaniu do filmu „W pustyni i w puszczy”. Występy wszystkich wykonawców  zebrały burzę oklasków.

Podczas imprezy nie zabrakło wzbudzających zachwyt prac plastycznych i rękodzielniczych. Była okazja zobaczyć prace pań ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Bojszowa – wyroby z kordonka i włóczki Barbary Kaczmarczyk i kartki ozdobne oraz wyroby ozdobne z papieru Anny Kijas. Podopieczni DPS-u „Zameczek” wystawili obrazy pt. „Jesienne inspiracje” – autor Sebastian Folwaczny, „Najpiękniejsze miejsce na ziemi” – autor Andrzej Kamiński, „Barwy jesieni” – autor Ireneusz Kasprzyk i „W laciach do parku” – autor Jan Kostek. Grupa „Zakręcone” z Gminnego Ośrodka Kultury z Gierałtowic w składzie: Halina Szołtysek, Olga Paleczna, Lidia Górny, Janina Szeja, Jolanta Mizera, Antonina Leszczyńska, Bogusława Kuklińska prezentowała kartki okolicznościowe, biżuterię koralikowa, frywolitki, pisanki, koronki klockowe, haft krzyżykowy, biżuteria koralikowa, stroiki, ozdoby, decoupage, obrazy olejne i akrylowe. Władysław Klęk z Dziennego Domu „Senior+” w Sośnicowicach wystawił plastelinowe mozaiki. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Knurowie: Teresa Adamska – Twórcze Inspiracje Plastyczne z Papieru, Urszula Kędzior – Sekcja Plastyczna wystawił origami, plastykę i rękodzieło. Było co podziwiać!

– Gratuluję i dziękuję wszystkim uczestnikom. Przegląd po raz kolejny pokazał jak wiele skarbów: śpiewaczych, tanecznych, aktorskich, plastycznych, rękodzielniczych mamy w naszym powiecie – mówi Ewa Jurczyga, inicjatorka imprezy. – Nasi seniorzy i chórzyści są niesamowici, pomysłowi i chętni do działania. Jesteśmy pełni podziwu dla ich talentów.

Wykonawcom towarzyszyli tego dnia m.in. radni Rady Powiatu Gliwickiego: Teresa Szymońska, Mirosław Marcol i Stanisław Rudzki, a także skarbnik Powiatu Gliwickiego Maria Owczarzak-Siejko oraz zastępca dyrektora Centrum Kultury w Knurowie, Mariusz Kowalczyk.

Uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy, pamiątkowe gadżety i statuetki.