Szpital bliski pacjentom

Szpital w Pyskowicach Sp. z o. o. jest najbliższy pacjentom z tego miasta oraz okolicznych gmin. Stanowi spółkę Powiatu Gliwickiego, ale leczą się tu także mieszkańcy spoza naszego powiatu.

–  Przyjmujemy tysiące pacjentów w ciągu roku – mówi lek. med. Leszek Kubiak,  prezes Zarządu Szpitala w Pyskowicach Sp. z o. o. – Korzystają oni zarówno z leczenia szpitalnego, jak i z naszych poradni oraz z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W ub. roku liczba hospitalizowanych wyniosła ponad 6,7 tys. Najwięcej osób przyjął Oddział Położniczo-Ginekologiczny (blisko 2,7 tys.), nieco mniej Oddział Chorób Wewnętrznych (ponad 1,5 tys.), Oddział Chirurgii Ogólnej (1,4 tys.) i Oddział Noworodków (ponad 1 tys.). Z usług Poradni Chirurgii Ogólnej skorzystało 10 254 pacjentów, a Poradni Patologii Noworodka – 105. Izba Przyjęć odnotowała ponad 3 tys. przyjęć. Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystało 10 942 tys. osób, a doliczyć trzeba do tego 216 wizyt domowych, jakie odbyły się w ramach tego świadczenia.

– Nasz szpital znany jest z dobrej diagnostyki – informuje Edyta Bawor, przełożona pielęgniarek w tej placówce. – Na wysokim poziomie wykonujemy między innymi badania endoskopowe przewodu pokarmowego. W ubiegłym roku z gastroskopii skorzystało u nas ponad 1,2 tys. pacjentów.

Powiat Gliwicki w miarę swych możliwości budżetowych przeznacza środki na to, by placówka jak najlepiej służyła pacjentom. Szpital dzięki temu wsparciu jest sukcesywnie modernizowany. Tylko w ub. roku wykonana została modernizacja traktu operacyjnego kosztująca ponad 1 mln zł, kosztem blisko 235 tys. zł zmodernizowano windy w budynku głównym i wykonano prace mające na celu podniesienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego za niemal 24 tys. zł, zakupując też urządzenia ppoż. o wartości ok. 40 tys. zł. Placówka wyposażana jest także dzięki powiatowi w nowy sprzęt medyczny. W 2018 r. były to m.in. nowoczesny wideogastroskop i wideokolonoskop za blisko 190 tys. zł oraz dwa aparaty KTG z systemem do telemetrii za niemal 60 tys. zł. Cieszy, że szpital wsparła również w ub.r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zakupując urządzenia do badania słuchu, fotele geriatryczne, stanowiska do resuscytacji, kardiomonitor, nawilżacz i lampy do fototerapii za ponad 121 tys. zł.