Aktualności

Szkubki w Paniówkach

Szkubki w Paniówkach

Dawne gospodynie dobrze pamiętają zwyczaj wspólnego skubania pierza, tzw. szkubki. Kultywują go panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Paniówkach.

Niegdyś długie zimowe wieczory sprzyjały tej mozolnej i delikatnej pracy. Skubanie pierza urządzano przeważnie w domach, gdzie były panny na wydaniu, przygotowując im w ten sposób wyprawkę, którą otrzymywały po zamążpójściu. Podczas  skubania opowiadano różne opowieści o dawnych czasach, śpiewano piosenki i opowiadano kawały. Kawalerowie zaś wymyślali różne psikusy (takie jak np. wpuszczanie żywych gołębi do izby podczas skubania), robiąc w ten sposób duże zamieszanie i niezłą zabawę. Dzisiaj skubanie pierza jest rzadkością w społeczności wiejskiej – i trochę zapomniane.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Paniówek, działające w strukturach Kółka Rolniczego, próbują ten stan rzeczy odmienić. Szkubki zorganizowały 27 stycznia w Domu Katechetycznym przy parafii św. Urbana w Paniówkach. Do wspólnego skubania zachęcały wszystkie członkinie koła i panie niezrzeszone w KGW.

Prawie 30 gospodyń przybyło, by wziąć udział w szkubkach. Dwugodzinna praca przyniosła zamierzony efekt – świeżym puchem zapełniona została duża poduszka. Po zakończonej pracy zadowolone i uśmiechnięte grono gospodyń wiejskich zasiadło do stołu z przysmakami. Przy akordeonie śpiewano różne pieśni i opowiadano dowcipy.

Skubanie pierza pokazało, że jest to wspaniała forma integracji społeczności wiejskiej oraz próba odtworzenia dawnego powszechnego zajęcia. Panie z KGW z Paniówek już planują następne szkubki.