Szkoły przyjazne rowerzystom

Stowarzyszenie Gliwicka Rada Rowerowa rozstrzygnęło konkurs Szkoła Przyjazna Rowerzystom 2018. Wśród jego laureatów znalazły się dwie placówki z terenu powiatu gliwickiego.

Podsumowanie konkursu odbyło się podczas Rowerowego Dnia bez Samochodu w Gliwicach. Stowarzyszenie zorganizowało z tej okazji 22 września przejazd ulicami wraz ze złożeniem rowerowych postulatów pod Zarządem Dróg Miejskich oraz Urzędem Miejskim w Gliwicach.

- 21 marca tego roku ogłosiliśmy pierwszą edycję konkursu Szkoła Przyjazna Rowerzystom – informuje Ewa Lutogniewska, wiceprezes Stowarzyszenia Gliwicka Rada Rowerowa. – Jego celem było wyłonienie placówek oświatowych z Gliwic i powiatu gliwickiego, które wyróżniają się pod względem oferowanej infrastruktury rowerowej w swoich obiektach, a także systemem motywacyjnym skierowanym do uczniów i pracowników, zachęcającym do jazdy rowerem. Patronat nad konkursem objęli Starosta Gliwicki i Prezydent Miasta Gliwice.

Po dokonaniu wizytacji w każdej zgłoszonej szkole członkowie stowarzyszenia zdecydowali, że tytuł Szkoły Przyjaznej Rowerzystom 2018 przyznany zostanie nie jednej, a czterem szkołom aktywnie rozwijającym kulturę rowerową. Są to:

-    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. H. Sienkiewicza w Gliwicach-Sośnicy. Na terenie szkoły znajduje się pojemny stojak rowerowy, zapewniony jest także monitoring oraz portier. Uczniowie mają możliwość przygotowania się i przystąpienia do egzaminu na kartę rowerową. Przy placówce działa Szkolny Klub 80 Rowerów. Wiosną tego roku uczniowie przejechali na rowerze trasę z Sośnicy do Międzyzdrojów;

-    Szkoła Podstawowa im. Juliusza Rogera w Sośnicowicach – uczniowie i pracownicy mają do dyspozycji dużo stojaków rowerowych w dwóch miejscach, zapewniony jest monitoring oraz dozór portiera, który dysponuje także narzędziami rowerowymi. Szkoła jest wyposażona w kaski, które uczniowie zakładają, jadąc na szkolne wycieczki. Uczniowie mogą przygotować się i przystąpić do egzaminu na kartę rowerową, a w ramach zajęć wychowania fizycznego omawiają techniki jazdy rowerowej i obsługę roweru. Szkoła organizuje wycieczki rowerowe, a uczniowie i nauczyciele mają możliwość bezpiecznego dojazdu do szkoły drogą dla rowerów. Szkoła może pochwalić się sukcesami uczniów w konkursach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego;

-    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z oddziałami gimnazjalnymi w Paniówkach – placówka dysponuje dużą liczbą stojaków rowerowych, wyposażona jest również w monitoring i posiada kaski dla uczniów. Uczniowie mają możliwość przygotowania i podejścia do egzaminu na kartę rowerową. Wycieczki rowerowe organizowane są w trakcie zajęć wychowania fizycznego – wtedy również organizowane są rowerowe zawody;

-   Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach-Sośnicy. Na terenie szkoły ulokowano 5 stojaków U-kształtnych (pozostałe szkoły mają tzw. „wyrwikółka”). Szkoła dysponuje monitoringiem skierowanym na stojaki. Nad bezpieczeństwem czuwa także portier. Uszkodzone rowery można naprawić u nauczycieli WF-u. Osoby dojeżdżające do szkoły mają możliwość skorzystania z prysznica. Uczniowie przygotowują się i podchodzą do egzaminu na kartę rowerową, planowana jest także budowa miasteczka ruchu rowerowego. Kilkanaście razy w roku uczniowie odbywają wycieczki rowerowe. Odnoszą sukcesy w zawodach sportowych. Podczas dnia sportu organizowane są zawody rowerowe i spotkania z policjantami dotyczące bezpieczeństwa. Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie jeżdżą na wycieczki, a także zdobywają wiedzę o budowie roweru i zasadach ruchu drogowego.

- Zaangażowanie powyższych szkół w promocję roweru jako środka transportu sprawiło, że każda z nich otrzymała tytuł Szkoły Przyjaznej Rowerzystom 2018. Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za dalsze działania na rzecz rozwoju kultury rowerowej! – podsumowuje Ewa Lutogniewska.