Szkolna Ekspedycja podsumowana

Podsumowana została siedemnasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja – wakacyjna podróż do Wietnamu, w której udział brali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic i Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie pod wodzą swego nauczyciela geografii, Adama Ziaji, który jest pomysłodawcą tego niezwykłego projektu.

Szkolna Ekspedycja Pilchowice Wietnam – przez Knurów, podsumowana została na spotkaniu zorganizowanym 4 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach. Jej uczestnikom towarzyszyli m.in. przedstawiciele Powiatu Gliwickiego i Gminy Pilchowice, dyrektorzy ich szkół, nauczyciele, reprezentanci zaprzyjaźnionych firm i instytucji, koledzy. Wszyscy mogli dużo dowiedzieć się o Wietnamie z zaprezentowanych zdjęć, filmu i opowieści, a nawet skosztować potraw wietnamskich.

Wyprawa trwała od 12 do 28 czerwca. Wzięli w niej: Anna Piotrowska, Zofia Góra, Ewa Pęcikiewicz, Emilia Szynkowska, Julia Kołodziej, Weronika Ścieranka, Magdalena Twardowska, Jakub Dzida, Kamil Kucharz, Cezary Nowak i Kacper Imiołek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach) oraz Milena Błędzińska (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie). Opiekunem była nauczycielka pilchowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Paulina Skocz, a kierownikiem wyprawy – Adam Ziaja, nauczyciel w obu szkołach, pomysłodawca i organizator Szkolnych Ekspedycji. Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został wybrany Kacper Imiołek, jeden z najbardziej doświadczonych członków projektu.

Głównym celem tej wyprawy było: „Kurs Gotowania! Posmakować obłędnie świeżej, aromatycznej kuchni Wietnamu i nauczyć się, jak zrolować sajgonkę!”. – Kuchnia wietnamska jest smaczna, zdrowa, sycąca i niezwykle kolorowa – informuje Adam Ziaja. – Uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Nie ma tu ociekających tłuszczem mięs i gęstych sosów. To różnorodność smaków i aromatów. Dominują zawsze świeże owoce i warzywa, zioła i aromatyczne przyprawy, kiełki, ryby, owoce morza, ryż oraz makaron ryżowy.

Po raz czwarty organizatorem ekspedycji było Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało po to, by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu.

Patronat honorowy nad wyprawą sprawowali Gmina Pilchowice i Powiat Gliwicki.

- Wśród partnerów projektu jest 13 firm, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe – mówi Adam Ziaja. – Dzięki ich zaangażowaniu mieliśmy m.in. odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, ubezpieczenie, smsy bez limitu, projekty graficzne, mapę wyprawy oraz interaktywną mapę zdrapkę, sprzęt komputerowy, internet podczas wyprawy oraz mentalne przygotowanie uczestników do ekspedycji. Serdecznie za to dziękujemy!

Uczestnicy wyprawy swoją przygodę rozpoczęli w Katowicach na dworcu PKP 12 czerwca rano, skąd pociągiem udali się do Warszawy.  Potem mieli wylot do Dubaju, skąd po 4 godzinach oczekiwania udali się w dalszą drogę do Wietnamu. W Hanoi zameldowali się 13 czerwca po południu. Przemierzyli Wietnam od Hanoi do Ho Chi Minh City, a szczegółowy plan wyjazdu jak zawsze ustaliło im życie – jeździli tanim transportem, spali w hostelach, swój bagaż dźwigali w plecakach, ale zwiedzili wszystko, co warto zobaczyć w Wietnamie. Poznali nie tylko atrakcje turystyczne, ale też kulturę, historię, zwyczaje, kuchnię tego niezwykle ciekawego azjatyckiego kraju. W drogę powrotną wyruszyli 27 czerwca, zaczynając ją od przelotu na trasie Ho Chi Minh City  – Dubaj, skąd po 4 godzinach  wylecieli do Warszawy i dalej pociągiem dojechali do Gliwic. Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można było śledzić na www.fb.com/ekspedycja – gdzie na bieżąco wysyłali zdjęcia i publikowali relacje z wyprawy.

Nowością techniczną tej wyprawy było to, iż aktualną pozycję Ekipy Szkolnej Ekspedycji można było śledzić na elektronicznej mapie. Dzięki technologii satelitarnej inReach firmy Garmin, co 10 minut ich urządzenie wysyłało sygnał lokalizacyjny z aktualną pozycją. Urządzenie zostało zakupione z projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Dobre wykształcenie – lepsza praca” realizowanego przez Powiat Gliwicki w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie.

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Celem wcześniejszych ekspedycji były: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, dwa razy Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny, Finlandia, Malezja (z Singapurem) i Korea Południowa.

- Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki – podkreśla Adam Ziaja. – Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, uczęszczają na szkolenia z treningu mentalnego, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Podczas spotkania podsumowującego XVII Szkolną Ekspedycję jej uczestniczy wręczyli liczne podziękowania za wsparcie, udzielone wyprawie. Miło nam poinformować, że trafiły one m.in. do Starostwa Powiatowego w Gliwicach i „Wiadomości Powiatu Gliwickiego”.