Szkolna Ekspedycja Pilchowice – Chiny przez Knurów

7 stycznia ruszyła dwunasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Jedenastka uczniów gimnazjum z Zespołu Szkół w Pilchowicach oraz jedna uczennica Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie wyruszyła na ekspedycję do Chin.

Tym razem w skład wyprawy wchodzą uczniowie: I klasy turystycznej Gimnazjum w Pilchowicach – Kacper Imiołek (jest to dla niego I ekspedycja); II klasy turystycznej Gimnazjum w Pilchowicach – Monika Kruczyńska (I ekspedycja), Oliwia Wladarz (II ekspedycja), Maja Poszwa (II ekspedycja) i Aleksandra Malanowska (III ekspedycja); III klasy turystycznej Gimnazjum w Pilchowicach – Karolina Markiewicz (I ekspedycja), Marcin Markiewicz (II ekspedycja), Łukasz Wilk (II ekspedycja) i Marta Garcorz (III ekspedycja); III klasy Gimnazjum w Pilchowicach – Magdalena Hrynyszyn (V ekspedycja)i Bartłomiej Kurtycz (II ekspedycja) oraz I klasy turystycznej w Technikum nr 1 wchodzącego w skład Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego Knurowie – Annika Geitz (I ekspedycja). Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został Marcin Markiewicz. Opiekunem po raz piąty jest Krzysztof Krztoń  a kierownikiem wyprawy – nauczyciel geografii w obu tych szkołach i pomysłodawca cyklu Szkolna Ekspedycja, Adam Ziaja.

Odprawa przed ekspedycją odbyła się w pilchowickim Zespole Szkół 4 stycznia. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, jej  główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu.

- Już po raz trzeci wśród organizatorów mamy dwie szkoły – informował podczas odprawy Adam Ziaja. – W podróż udają się uczniowie Zespołu Szkół w Pilchowicach oraz Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu w 2015 roku pomiędzy dyrektorami obu placówek w zakresie propagowania turystyki wśród młodzieży powiatu gliwickiego. Patronat honorowy nad wyprawą objęli Gmina Pilchowice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

- Wśród partnerów projektu jest siedem firm, od których młodzież otrzymała wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy,  smsy bez limitu i bilety na lotnisko w Warszawie – wyjaśniał Adam Ziaja. – Patronat medialny nad ekspedycją objęli: Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Infogliwice.pl, Iknurow.pl, Radio 90 fm i Telewizja TVT z Rybnika.
Uczestnicy wyprawy wyruszyli z Polski 7 stycznia rano, a w Pekinie byli 8 stycznia przed godz. 10.00. Do domu wrócą 23 stycznia rano. Główny cel ich wyprawy związany jest z pytaniem: Mity czy Fakty? Zamierzają sprawdzić jak największą ilość informacji o Chinach i ocenić czy są to mity czy fakty. Wszystko będzie zarejestrowane w formie filmu. Przygody uczniów można śledzić na stronie www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco są tam wysyłane zdjęcia i publikowane relacje z podróży. Tam także znaleźć można więcej informacji o wyprawie.

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Jego założeniem jest promowanie wśród młodzieży  turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji.  Ich uczestnicy nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie.

Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych jedenaście ekspedycji. Ich celem były: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja i Kambodża. Adam Ziaja podkreśla, że taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.