Szkolna Ekspedycja do Chin

Jedenaścioro gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Pilchowicach oraz uczennica Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie mieli okazję poznać w czasie zimowych ferii Chiny. Wszystko za sprawą dwunastej odsłony projektu Szkolna Ekspedycja.

Tym razem w skład wyprawy weszli uczniowie z Pilchowic: Kacper Imiołek, Monika Kruczyńska, Oliwia Wladarz, Maja Poszwa, Aleksandra Malanowska, Karolina Markiewicz, Marcin Markiewicz, Łukasz Wilk, Marta Garcorz, Magdalena Hrynyszyn i Bartłomiej Kurtycz. Dołączyła do nich Annika Geitz z I klasy turystycznej w Technikum nr 1 wchodzącego w skład powiatowego „Paderka”. Opiekunem grypy był Krzysztof Krztoń, a kierownikiem wyprawy – nauczyciel geografii w obu szkołach i pomysłodawca cyklu Szkolna Ekspedycja, Adam Ziaja.

- Już po raz trzeci organizatorami naszej wyprawy były dwie szkoły – informuje Adam Ziaja. – Jest to możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu w 2015 roku pomiędzy Zespołem Szkół w Pilchowicach i Zespołem Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie w zakresie propagowania turystyki wśród młodzieży powiatu gliwickiego. Patronat honorowy nad wyprawą objęli Gmina Pilchowice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Uczestnicy wyprawy wyruszyli z Polski 7 stycznia, a do domu wrócili 23 stycznia. Główny cel tej ekspedycji związany był z pytaniem: Mity czy Fakty? Młodzież starała się sprawdzić jak największą ilość informacji o Chinach i ocenić, czy są to mity czy fakty. Wszystko zostało zarejestrowane w formie filmu. Przygody uczniów można było śledzić na bieżąco na stronie www.fb.com/ekspedycja, tam także znajduje się więcej informacji o wyprawie.

Szkolna Ekspedycja to projekt edukacyjny zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Jego założeniem jest promowanie wśród młodzieży  turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy planują i organizują członkowie ekspedycji.  Ich uczestnicy nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie.

Wcześniej celem Szkolnych Ekspedycji były już Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja i Kambodża. Adam Ziaja podkreśla, że taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Z Chin uczestnicy XII Szkolnej Ekspedycji przyjechali pełni wrażeń. Zwiedzili m.in. Mur Chiński (był to drugi z siedmiu cudów świata, jaki zobaczyła ekipa projektu), w Pekinie – obiekty olimpijskie, plac Niebiańskiego Spokoju, mauzoleum Mao Zedonga czy dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„Wiadomości Powiatu Gliwickiego” są jednym z patronów medialnych Szkolnej Ekspedycji.