Aktualności

Szkolenie śląskich terytorialsów

Szkolenie śląskich terytorialsów

Do 4 nad ranem ochraniali obiekt przed atakiem nieprzyjaciela, który kilkanaście razy w ciągu nocy próbował zdobyć budynek szkoły – tak wyglądało szkolenie śląskich terytorialsów w Rajczy.

Blisko120 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się w ten weekend (11-12.05) z czarnej i zielonej taktyki. Terytorialsi mieli za zadanie rozpoznanie mostu i stacji kolejowej oraz terenu Rajczy. Żołnierze uczyli się także procedury MEDEVAC, czyli transportu rannego z pola walki lub z miejsca katastrofy. Szkolili  się także z węzłów, zjazdów na linie oraz wspinaczki.

O godz. 22.00 rozpoczęli ochronę obiektu, gdzie wystawili posterunki obserwacyjne i patrole wokół budynku. Do wykrycia wroga używali między innymi noktowizji i termowizji. Mimo wielu prób, przeciwnikowi – w którego wcieliła się inna kompania lekkiej piechoty – nie udało się przejąć obiektu.

- Jestem pod wrażeniem dokonań żołnierzy, ich działań i pasji, z jaką wykonują wszystkie zadania. Podczas szkoleń rotacyjnych dają z siebie 100 procent, co widać chociażby podczas takich ćwiczeń – powiedział po zakończeniu szkolenia kpt. Piotr Dymek, dowódca pierwszej kompanii gliwickiego batalionu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kapitan Dymek zaznaczył, że bardzo go cieszy także podejście lokalnej społeczności, która bardzo pozytywnie zareagowała na ćwiczenia na Żywiecczyźnie.

- Ludzie zaczynają się przyzwyczajać do tego, że żołnierze nie szkolą się już jedynie na terenie koszar czy na poligonach, ale i w miejscach, które kiedyś może przyjść im bronić. Widać, że zdają sobie sprawę, jak ważna może być znajomość terenu w czasie walki i co oznacza Obrona Terytorialna – dodał kpt. Dymek.

W ten weekend na terenie dwunastu województw szkoliło się ponad 7 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Realizowane były wszystkie formy aktywności szkoleniowej. Zdecydowana większość żołnierzy uczestniczy w weekendowych szkoleniach rotacyjnych, które są najczęstszą formą szkolenia
w WOT.