Aktualności

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęte

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęte

29 grudnia do Szpitala w Pyskowicach została dostarczona pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19. Trwają też szczepienia tzw. grupy 0 w Szpitalu w Knurowie. Na razie procedurze tej poddawani są pracownicy medyczni oraz inne osoby z placówek opieki zdrowia.

Jako pierwsza w Pyskowicach została zaszczepiona przełożona pielęgniarek tutejszego szpitala, następnie szczepił się pozostały personel medyczny tej placówki. W grupie, która podlega szczególnemu zagrożeniu zarażeniem, znaleźli się oprócz lekarzy, pielęgniarek i położnych także m.in. aptekarze, studenci medycyny i pracownicy administracji medycznej. Jak informuje prezes Zarządu Szpitala w Pyskowicach sp. z o. o., Leszek Kubiak, w pierwszej dostawie do szpitala dotarło 75 dawek szczepionki, w kolejnej – 250. Z grupy 0 na szczepienia zapisało się tu ponad 400 osób. Chęć poddania się szczepieniu wyraziło 70 proc. personelu szpitala.

4 stycznia z kolei ruszyły szczepienia personelu medycznego w Szpitalu w Knurowie. Wśród pierwszych zaszczepionych znaleźli się m.in. chirurdzy Michał Brosz, Maciej Żymła,  Zbigniew Białas,  fizjoterapeuta Leszek Sawczak oraz prezes Szpitala w Knurowie dr n. med. Michał Ekkert. W kolejnych dniach w placówce będą kontynuowane szczepienia personelu szpitala oraz innych podmiotów medycznych. Szpital przypomina, iż do 14 stycznia pracownicy podmiotów medycznych mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się w tzw. etapie 0.

Z kolei 15 stycznia w przychodniach rozpoczną się zapisy dla wszystkich chętnych, którzy wyrażą wolę poddaniu się ogólnodostępnemu szczepieniu przeciwko COVID-19. Szczepienie w całym kraju przebiegać będzie w czterech etapach, wliczając w to grupę 0.  

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w etapie 1 będą to pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.

W etapie 2 dołączą do nich osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W grupie 3 znajdą się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Szczegółowe i bieżące informacje dotyczące szczepień znajdują się na rządowych stronach:
•    gov.pl/szczepimysie
•    gov.pl/koronawirus