Święto hodowców gołębi

70-lecie istnienia świętuje sekcja Hodowców Gołębi Pocztowych w Wilczy.

Sekcja rozpoczęła działalność 14 listopada 1948 r. pod nazwą Zjednoczenie Polskich Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział V-216 Wilcza. Jej pierwszym prezesem był Wilhelm Groborz. W roku 1960 zmieniła nazwę na Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Sekcja Wilcza. Obecnie liczy 17 członków, jej prezesem jest Józef Ryś, sekretarzem Franciszek Szyma, skarbnikiem Mirosław Leśniewski.

27 października odbyły się oficjalne obchody 70-lecia istnienia sekcji. W kościele pw. św. Mikołaja odprawiona została msza św., po niej zaś w Domu Kultury odbyło się spotkanie, podczas którego wręczone zostały nagrody i odznaczenia.

Za wyniki lotowe puchary odebrali najlepsi w tym sezonie. Mistrzem sekcji w lotach gołębi dorosłych został Stefan Fojcik, I wicemistrzem – Henryk Sobota, II wicemistrzem – Jan Niczke, I przodownikiem – Michał Tkocz, II przodownikiem – Ernest Henel, III przodownikiem – Józef Ryś, IV przodownikiem – Zygfryd Górecki, V przodownikiem – Franciszek Szyma i Marek Szykowski. Mistrzem w lotach gołębi młodych został Stefan Fojcik, I wicemistrzem – Henryk Wiciok, II wicemistrzem – Henryk Sobota, I przodownikiem – Alojzy Szymura, II przodownikiem – Ernest Henel, III przodownikiem – Piotr Myca, IV przodownikiem – Józef Ryś, V przodownikiem – Franciszek Szyma i Marek Szykowski.

Wysokie wyróżnienia otrzymali członkowie Zarządu sekcji. Józef Ryś, Franciszek Szyma oraz Mirosław Leśniewski odebrali złote odznaki Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Są one przyznawane członkom PZHGP w uznaniu za ich pracę związkową. Podczas spotkania wręczono także statuetki osobom, które wspierają działalność sekcji.

U obchodach jubileuszu wzięli udział również zaproszeni goście, m.in. starosta gliwicki Waldemar Dombek, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Krystian Kiełbasa, wójt gminy Pilchowice Maciej Gogulla, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pilchowicach Waldemar Pietrzak, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Wilczy ks. Jan Mrukowski, sołtys Wilczy Jan Gamoń oraz honorowy członek PZHGP i były wieloletni prezes Oddziału Pilchowice Hubert Konopka.

- Serdeczne gratulacje dla Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Pilchowice Sekcja Wilcza z okazji tak pięknego jubileuszu. Cieszę się, że tradycja hodowli gołębi jest podtrzymywana już tyle lat. Hodowcom życzę wszystkiego, co najlepsze – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek.