Straż pożarna w Gminie Rudziniec – wczoraj i dziś

4 maja – w dzień świętego Floriana – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poniszowicach  zorganizowana została Sesja historyczna dla dzieci i młodzieży „Straż pożarna w gminie Rudziniec – wczoraj i dziś".

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum oraz zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z dziejami straży pożarnej w gminie Rudziniec oraz poznać historię zabytkowych urządzeń strażackich z terenu powiatu gliwickiego. Wszystkich uczestników i zaproszonych gości przywitała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poniszowicach, Dorota Styś. Sesja rozpoczęła się odegraniem przez trębacza hymnu strażaków. Uczniowie i przedszkolaki z ZSP w Poniszowicach pod kierunkiem nauczycieli przygotowali piękne przedstawienie o straży pożarnej, które zebrało mnóstwo braw.

Historię straży pożarnej w gminie Rudziniec przedstawił  historyk Dawid Jacek z Poniszowic, a o świętym Florianie – patronie strażaków oraz o zabytkowych sikawkach konnych z terenu powiatu gliwickiego opowiadał  historyk z Toszka, Grzegorz Kamiński. Oprócz prelekcji dla uczestników przygotowana została przez Grzegorza Kamińskiego wystawa powiatowych sikawek konnych, na której zostały zaprezentowane te urządzenia z Kotliszowic (gmina Toszek), Świbia (gmina Wielowieś), Widowa (gmina Rudziniec).

- Specjalnie na tę uroczystość przygotowałem w Poniszowicach wystawę sikawek konnych z terenu powiatu gliwickiego – mówi Grzegorz Kamiński. – Uczestnikom sesji historycznej zaprezentowane zostały zabytkowe urządzenia z Kotliszowic z 1905 roku, ze Świbia z 1909 roku i z Widowa z 1924 roku. Uczniowie mogli zapoznać się ze sprzętem, jaki na początku XX wieku używali strażacy na terenie naszego powiatu. Dziękuję firmie Automet ze Świbia – panu Pawłowi Pallachowi, Radzie Sołeckiej z Kotliszowic – pani Marii Gwozdek, pracownikom szkoły w Poniszowicach oraz strażakom OSP Widów i OSP Świbie za pomoc w przygotowaniu wystawy.

Nauczyciele z Poniszowic przygotowali wystawę pokonkursową ukazującą prace plastyczne – ich tematem była głównie sikawka z Widowa i samochody strażackie z jednostek OSP na terenie gminy Rudziniec. Wystawiony został również zabytkowy sprzęt strażacki z jednostki OSP w Widowie, a dzieci przyniosły na wystawę swoje samochody strażackie i zabawki. Uczestnicy oprowadzani przez strażaków mogli zwiedzić motorówkę i samochody strażackie z jednostek OSP Słupsko, Niewiesze i Widów.

Na tym jednak nie koniec atrakcji. Strażacy z OSP Widów przygotowali profesjonalny pokaz strażacki z wykorzystaniem sikawki konnej z 1924 roku. Następnie uczestnicy imprezy i uczniowie szkół z gminy Rudziniec wzięli aktywny udział w warsztatach, podczas których mieli okazję przekonać się, jak funkcjonuje zabytkowa sikawka strażacka.

Podczas sesji nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu „Straż Pożarna w Gminie Rudziniec”. Uroczystość swą obecnością uświetnili poseł na Sejm RP Piotr Pyzik, kapelan strażaków Diecezji Gliwickiej ks. Piotr Faliński, Dariusz Falecki z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Krystian Kiełbasa, starosta gliwicki Waldemara Dombek, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego Jacek Zarzycki, wójt gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut,  prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Andrzej Frejno, radny Gminy Rudziniec Andrzej Szołtysik,  jeden z najstarszych strażaków w Widowie pan Spałek i strażacy jednostek OSP z gminy Rudziniec.

Organizatorami imprezy byli: prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Andrzej Frejno,  historyk Grzegorz Kamiński i Zespół Szkolno- Przedszkolny w Poniszowicach. Patronat na sesją objęli: Centralne Muzeum Pożarnictwa w  Mysłowicach, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu, Muzeum w Gliwicach, poseł na Sejm RP Piotr Pyzik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Krystian Kiełbasa, starosta gliwicki Waldemar Dombek oraz wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut.