Sportowe upamiętnienie ks. Konstantego Damrota

Ks. Konstanty Damrot – poeta i pisarz, działacz górnośląski – część swego życia spędził w Pilchowicach, gdzie też mieści się jego grób. Od 10 lat w tej miejscowości organizowany jest bieg, przypominający tę znaną postać.

Jubileuszowy, X Bieg im. ks. Konstantego Damrota odbył się 4 września. Po raz pierwszy można było wystartować na dystansie 10 km – właśnie z okazji jego 10-lecia. Była także trasa tradycyjne licząca 5 km.
W ten sposób co roku upamiętniany jest ks. Konstanty Damrot, który mieszkał w Pilchowicach w latach 1891-1895 i tu zmarł. Jego grób znajduje się na terenie Szpitala Chorób Płuc, w części starego parku przyszpitalnego. Jest otoczony zielenią. Kilka lat temu został odnowiony, zyskując piękny wygląd z epoki życia poety.

Przed biegiem na grobie ks. Damrota złożono kwiaty, a proboszcz pilchowickiej parafii, ks. Dariusz Gołek poprowadził krótką modlitwę. Cześć poecie oddali w ten sposób poseł Jarosław Gonciarz, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski i wójt Gminy Pilchowice Maciej Gogulla. Powiat Gliwicki reprezentowali starosta Waldemar Dombek, członek zarządu Ewa Jurczyga i skarbnik Maria Owczarzak-Siejko. Dołączyli do nich członkowie grupy biegaczy Zatyrani z Pilchowic. Potem zaś wszyscy przenieśli się do parku Damrota, gdzie były start i meta biegu. Tam też odbywały się wszelkie towarzyszące mu atrakcje.
Nowy 10-kilometrowy dystans zawodnicy pokonywali, biegnąc przez malownicze lasy Nadleśnictwa Rybnik, a także piękne zakątki Pilchowic, począwszy od urokliwej Trześniówki. Po przedłużeniu dystansu bieg nie miał już charakteru ulicznego, a raczej terenowy. Trasa nie była łatwa, prowadziła przez pagórkowaty, wymagający teren.

Do rywalizacji stanęło blisko 200 biegaczy z Pilchowic, Knurowa, Gliwic, Gierałtowic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Nieborowic, Wilczy, Bytomia i wielu innych miejscowości. Wszyscy cieszyli się z powrotu imprezy, która w ub. roku nie mogła odbyć się z powodu pandemii. Zawodnicy startowali w kilku kategoriach wiekowych. Osobne zawody zorganizowano dla dzieci, które biegając entuzjazmem dorównywały dorosłym.

Po powrocie z trasy biegaczy witali gospodarze imprezy, każdego obdarowując na mecie medalem. Były endorfiny, była moc. Doskonale sprawdziła się idea tej sportowej imprezy – rusz  się, nie siedź!

Na scenie stanęło podium, na którym zwycięzcy odbierali puchary, dyplomy i nagrody. W biegu na 5 km w kategorii OPEN mężczyzn I miejsce zajął Marcin Grzegorzyca z Gierałtowic z czasem 16.26, a kobiet – Elżbieta Lewicka (niezrzeszona), która przebiegła ten dystans w 19 min i 59 sek. W biegu na 10 km najlepsza wśród pań była Alicja Janicka z grupy Zatyrani Pilchowice (49.59), a mężczyzn – Bartosz Małka z SCI Górscy Entuzjaści (39.04).

Pełną listę zdobywców kolejnych lokat w kategorii OPEN, a także zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych mężczyzn i kobiet znaleźć można na stronie https://timekeeper.pl/wyniki/. Najmłodszym uczestnikiem biegu był Jakub Dzida, a najstarszym – 62-letni Marek Hildebrandt.

Organizatorzy imprezy: Gmina Pilchowice, Starostwo Powiatowe w Gliwicach i GOK Pilchowice.
Partner: Nadleśnictwo Rybnik

Sponsorzy: Mikołowski Bank Spółdzielczy, Pilchowickie Przedsiębiorstwo Komunalne, Gratisownia.pl, PreZero, Metallco, Alkom, Cukiernia Surdel, Stary Hangar.