Sportlandia – wesoła sportowa kraina

Od listopada 2018 roku działa w Pyskowicach fundacja Sportlandia, czyli Akademia Aktywnego Dzieciaka. Stworzyło ją troje pomysłowych nauczycieli, a oferta adresowana jest do dzieci w wieku od 3 do 9 lat.

Maluchy biorą udział w różnorodnych, bardzo ciekawych i pomysłowych zajęciach ruchowo-sportowych, jakie odbywają się trzy razy w tygodniu w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Pyskowicach.

- Śmiejemy się, że pomysł na naszą Sportlandię przyszedł „z ziemi włoskiej do Polski”, ponieważ byliśmy z kolegą na stażu trenerskim we włoskiej Modenie i tam podpatrzyliśmy, jak nasi włoscy koledzy prowadzą swoją „Pallandię”, stowarzyszenie sportowe ukierunkowane na grę w piłkę siatkową. Bardzo nam się to spodobało. Postanowiliśmy stworzyć coś podobnego w naszym powiecie – mówi Wojciech Staszewski, jeden z założycieli fundacji.

Fundacja prowadzi zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci w grupach mieszanych dziewczynki i chłopcy przy podziale na grupy wiekowe. Zajęcia odbywają się  głównie w formie gier i zabaw, czy też torów przeszkód, kształtujących zdolności motoryczne małych podopiecznych.

- Oferta zajęć sportowych na naszym terenie jest bardzo bogata. Każdy praktycznie znajdzie coś dla siebie – m.in.  tenis stołowy, pika nożna, siatkówka, sztuki walki, pływanie itd. My postawiliśmy na zajęcia ogólnorozwojowe, kształtujące właściwą postawę sportową. Rozwijamy u dzieciaków motorykę, najmłodszych przygotowując do szkoły, a starszych ukierunkowując na wybrane przez nich dyscypliny sportowe – dodaje Paweł Bryła.

Świetnym pomysłem twórców Sportlandii są zajęcia ruchowe połączone ze słuchaniem bajek oraz muzyki. Maluchy bardzo chętnie wcielają się w bajkowe postaci, rywalizując na różnorodnych torach przeszkód, odtwarzając historie z baśni i legend. Ostatnio np. byli piratami, walczącymi dzielnie na „gimnastycznych lądach i morzach”… Ponadto biorą udział w różnorakich grach i zabawach sportowych. To niesamowicie je rozwija i wzbogaca. Zajęcia prowadzone są w trzech grupach wiekowych: 3-4-latki, 5-6-latki i 8-9-latki.

- Poprzez sport i zabawę kształtujemy właściwe postawy naszych podopiecznych, dbamy o ich rozwój społeczny, emocjonalny, uczymy jak radzić sobie z porażką czy przegraną. Pomagamy przezwyciężać lęki. Ostatnio pracowaliśmy nad pokonywaniem lęku wysokości. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach, bo u nas dużo się dzieje i jest bardzo wesoło – uzupełnia Barbara Bryła, nauczycielka prowadząca zajęcia w Sportlandii.

Kadrę Akademii Aktywnego Dzieciaka tworzy trójka kreatywnych i wykwalifikowanych nauczycieli-trenerów, którzy na co dzień pracują w szkołach i klubach sportowych.

Bliższe informacje o pyskowickiej fundacji można znaleźć m.in. na Facebooku https://www.facebook.com/sportlandiaAAD/

Sportlandia dopiero rozwija skrzydła, ale jej twórcy mają mnóstwo ciekawych pomysłów. Wiele sportowych przedsięwzięć wymyślają sami, inne podpatrują na branżowych szkoleniach, czytają publikacje i wciąż się doszkalają. W planach mają m.in. dwutygodniowe półkolonie w pierwszej połowie lipca br. oraz rozszerzenie zajęć w kolejnych okolicznych miastach i sołectwach. Zainteresowanie tą ofertą sportową jest duże. Obecnie w samych Pyskowicach udział w zajęciach bierze około 60 dzieciaków. Wiele z nich przyjeżdża na te oryginalne ćwiczenia z innych miejscowości.

- Bardzo zależy nam na rozwoju i kształtowaniu sportowej postawy u naszych podopiecznych. Już na tym etapie „wyłapujemy” sportowe talenty i dbamy o ich dalszy rozwój. Wspomagamy też dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, czy deficytami. Każdy maluch ma w sobie potencjał – zgodnie przyznają twórcy Sportlandii. I robią wszystko, aby tak właśnie było.