Aktualności

Pyskowiczanin w „Aidzie”

Pyskowiczanin w „Aidzie”

Miło nam poinformować, że pochodzący z Pyskowic aktor Michał Piprowski gra w kolejnym musicalu wystawianym w warszawskim Teatrze Muzycznym „Roma”. Po sukcesie musicalu „Piloci”, w którym Michał odtwarzał jedną z głównych ról,  obecnie w musicalu „Aida” wciela się w Mereba, Nubijczyka porwanego w dzieciństwie do egipskiej niewoli.

„Aida” to musical skomponowany przez legendę muzyki pop, Eltona Johna do słów Tima Rice’a, jednego z najbardziej znanych autorów tekstów do licznych musicali. Autorami libretta są: Linda Woolverton, Robert Falls i David Henry Hwang, a oryginalna inscenizacja została wyprodukowana przez Disney Theatrical Productions. Miejscem akcji jest starożytny Egipt, zaś fabuła opowiada o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa – kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona. Libretto jest oparte na operze Giuseppe Verdiego pod tym samym tytułem.

Premiera musicalu odbyła się 23 marca 2000 r. na Broadwayu. Przez ponad cztery lata zagrano tam prawie dwa tysiące przedstawień. Po broadwayowskiej premierze inscenizacje tego tytułu pokazywane były w krajach na całym świecie – m.in. w Australii, Czechach, Holandii, Kanadzie, Korei, Japonii, Peru, Szwajcarii, a także na Węgrzech i we Włoszech. Polska prapremiera „Aidy” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego w Teatrze Muzycznym „Roma” odbyła się 26 października 2019 r. Otwarte przesłuchania do ról, na które zgłosiło się blisko pół tysiąca kandydatów, odbyły się na przełomie marca i kwietnia. Na ich podstawie wyłoniony został czterdziestoczteroosobowy zespół aktorów, wokalistów i tancerzy, który z powodzeniem gra w tym spektaklu. Przedstawienie cieszy się ogromnym powodzeniem.

W sobotę, 30 listopada na przedstawienie „Aidy” autokarem przybyli mieszkańcy Pyskowic, aby oklaskiwać Michała Piprowskiego. Aktor był niezmiernie wzruszony. Po spektaklu spotkał się z pyskowiczanami, którzy oklaskiwali go przed laty, gdy występował jeszcze na deskach Młodzieżowego Teatru „Carpe Diem”. Wśród nich były też mama Michała, Mariola Piprowska oraz Agnieszka Nalepka, założycielka pyskowickiego teatru Carpe Diem, obie nauczycielki jednej z pyskowickich szkół.

Michał Piprowski, urodził się w 1991 r. w Pyskowicach. Pierwsze kroki na scenie stawiał w swoim rodzinnym mieście właśnie na deskach „Carpe  Diem”. Następnie związany był z gliwickim Teatrem Muzycznym, gdzie występował w takich spektaklach jak „Footloose”, „High School Musical”, „Hair” oraz (w głównych rolach) „Pinokio” i „Skarby Złotej Kaczki”. W 2009 r. zagrał jedną z dwóch głównych ról w serialu „W pogoni za Jonas” emitowanym na Disney Channel.

Jest absolwentem Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie grał w takich spektaklach jak „Skrzypek na dachu”, „Lalka”, „Chłopi”, „Przygody Sindbada Żeglarza” oraz „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego (przedstawienie dyplomowe). Współpracuje też z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie wciela się w rolę Jezusa w spektaklu „Jesus Christ Superstar”.

Michałowi życzymy dalszych wspaniałych ról!