Premier Morawiecki w Pilchowicach i Knurowie

24 listopada premier Mateusz Morawiecki odwiedził powiat gliwicki. W Pilchowicach spotkał się z przedsiębiorcami, a w Knurowie uczestniczył we mszy św.

W Pilchowicach w cukierni „Surdel” Mateusz Morawiecki spotkał się z właścicielami: Małgorzatą i Piotrem Surdelami oraz dwoma przedsiębiorcami z tzw. „małym” ZUS-em – Sandrą Czempik z Ciochowic, która od maja 2018 r. prowadzi warsztat rękodzielniczy i Oliwierem Wilkiem z Knurowa, który w lipcu br. otworzył własny warsztat samochodowy. Rozmowa, przy kawie i ciastku, dotyczyła właśnie Małego ZUS plus, który kilka dni temu zapowiedział szef rządu.

Premier rozmawiał z właścicielami małych firm na temat nowych przepisów. Przedstawił, iż przykładowo, dla przedsiębiorców, którzy będą mieli przychody na poziomie około 7 tysięcy złotych, a dochody około 3 tysięcy złotych miesięcznie, ta ulga w ZUS-ie będzie większa niż 500 złotych. Rocznie w kieszeniach przedsiębiorców, którzy skorzystają z Małego ZUS-u plus, ma pozostać w skali kraju ok. 1,3 mld zł.

Premier podkreślił, że rząd wprowadza ułatwienia dla mikrofirm, by wesprzeć przedsiębiorców w prowadzeniu działalności. Mały ZUS plus to rozwiązanie, które ma pomóc zarówno przedsiębiorcom, którzy zaczynają swoją działalność, jak i tym, którzy już ją prowadzą. Zgodnie z nowymi przepisami, będą oni mogli płacić obniżone i liczone proporcjonalnie do dochodu składki na ubezpieczenia społeczne. Rozwiązanie to obejmie firmy, dla których sztywna wysokość składek na ubezpieczenia społeczne to zbyt duże obciążenie.

- Życzę wszystkim przedsiębiorcom, żeby mogli jak najszerzej rozwinąć skrzydła biznesowe – mówił premier po spotkaniu. Zaznaczył, iż mali przedsiębiorcy, prowadząc firmy, mają swój los w swoich rękach przez 24 godziny każdego dnia. Mówił, że wysiłek przy prowadzeniu własnej firmy jest ogromny. - Chciałbym wszystkim właścicielom firm podziękować, bo budują polską gospodarkę – podkreślił.

Sandra Czempik jest ze spotkania z premierem bardzo zadowolona. – Na pewno skorzystam z nowego rozwiązania rozliczania ZUS-u – mówi. Swój warsztat rękodzielniczy prowadzi w Ciochowicach, i jest on, póki co, ulokowany w garażu. Powstają w nim m.in. śliczne dekoracje z drewna, pani Sandra zajmuje się też grawerowaniem szkła. – Spotkanie z premierem było dużym stresem, ale gdy już wszyscy usiedliśmy przy kawie, nerwy puściły i bardzo dobrze się nam rozmawiało o prowadzeniu działalności gospodarczej - relacjonuje. Cieszy się, że takie firmy jak jej mogą liczyć na korzystniejsze rozliczenie ZUS-u i są tak bardzo doceniane przez szefa rządu.

W wizycie premiera uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z posłem na Sejm RP, Jarosławem Gonciarzem. Z Pilchowic premier pojechał do Knurowa,  gdzie wziął udział we mszy świętej odprawionej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.