Powiat gliwicki na szlaku zabytków techniki

Święto Szlaku Zabytków Techniki obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Przemysłowe historie połączą nas ponownie 8 czerwca – tym bardziej, że na ich trasie znalazły się obiekty z terenu powiatu gliwickiego: Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach.

W tym roku wspólne świętowanie potrwa dłużej, bo trzy dni i rozpocznie się 7 czerwca tradycyjnym rozruchem maszyn, a zakończy 9 czerwca „Niedzielą u przemysłowca”.

Podczas konferencji zapowiadającej tegoroczną odsłonę Industriady przedstawiono szczegóły związane z programem tych wydarzeń. W konferencji uczestniczył wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Tegoroczna Industriada odbędzie się 8 czerwca w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach województwa, w tym w 3 obiektach zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej, Śluzie Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia w Rybniku. Do obchodów dołączy także 7 obiektów pałacowych, które przyjmą gości podczas „Niedzieli u przemysłowca”, a są nimi: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Pałac w Nakle Śląskim, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

- Dziękuję organizatorom za konsekwencję w promocji naszego dziedzictwa przemysłowego, ale i zmian, które przechodziło na przestrzeni kolejnych pokoleń – mówił w trakcie spotkania wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Oficjalne otwarcie tegorocznej Industriady odbędzie się 7 czerwca w Starej Fabryce, oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Piątkowy wieczór w ramach tradycyjnego rozruchu maszyn będzie można spędzić także podczas imprez organizowanych przez Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu, Browar Zamkowy w Cieszynie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Galerię Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląski oraz Szyb Maciej w Zabrzu. Z kolei 9 czerwca, podczas „Niedzieli u przemysłowca”, swoje drzwi otworzy dla odwiedzających 7 obiektów pałacowych związanych z historią industrializacji: będzie można je zwiedzać, uczestniczyć w pokazach dawnych strojów, tańców i dworskich zwyczajów, wysłuchać muzyki z epoki w wyjątkowych wnętrzach magnackich rezydencji. Zaplanowano też warsztaty, gry, zabawy, projekcje filmowe, wystawy i plenery malarskie.

Pełny program Industriady poznamy 23 maja. Finał festiwalu odbędzie się 8 czerwca o godz. 21.30 na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie zapowiadane jest wyjątkowe widowisko multimedialne z muzyką na żywo. Uruchomiona zostanie muzyczno-optyczna maszyneria wieży wyciągowej szybu Warszawa. W produkcji energii pomogą Maciej Obara, kompozytor napisanego specjalnie na ten wieczór utworu, zespół Pasimito i Orkiestra Dęta Silenzio z Woli.

- Wspieramy Industriadę, to bardzo dobra marka. Cieszę się, że będziemy mogli wspólnie świętować jej 10. jubileusz, chcemy pokazywać ciekawe miejsca w regionie i zaprosić naszych mieszkańców i odwiedzających do wspólnej zabawy w industrialnych obiektach – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na industriada.pl.