Powiat Gliwicki na „Święcie Ogrodów”

W dniach 30 czerwca – 3 lipca z partnerską wizytą w Powiecie Calw w Niemczech gościła delegacja reprezentująca Powiat Gliwicki.

Na jej czele stanęli Andrzej Kurek, przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego i Waldemar Dombek, starosta gliwicki. Ponadto  w wyjeździe udział wzięli: Maria Owczarzak-Siejko – skarbnik Powiatu Gliwickiego, Adam Wojtowicz – radny Rady Powiatu Gliwickiego, Ginter Skowronek – wójt gminy Wielowieś, Małgorzata Jendrysik – sołtys Świbia, Orkiestra Dęta Blaskapelle ze Świbia oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

Powiat Gliwicki – dzięki zaproszeniu wystosowanemu przez starostę Powiatu Calw, Helmuta Rieggera – miał możliwość zaprezentowania się na wystawie kwiatowej „Święto Ogrodów”. Nasz powiat już po raz drugi wziął udział w tej imprezie, która odbywa się raz na pięć lat, zawsze w innej gminie należącej do Powiatu Calw. Zainteresowanie polskim wystawcą, choć stoisko Powiatu Gliwickiego stało zaledwie jeden dzień, było naprawdę duże.

- Przychodzili do nas ludzie, aby zapytać skąd jesteśmy, co ciekawego można u nas zobaczyć, próbowali polskich cukierków i śląskich ciasteczek, które niezmiernie im smakowały. Odwiedziła nas także bardzo duża grupa Francuzów, którzy współpracują z jedną z gmin Powiatu Calw i także przyjechali na „Święto Ogrodów”. Najbardziej wzruszające były jednak spotkania z osobami, które pochodzą z terenu naszego powiatu lub Gliwic, a w ciągu dnia trafiło ich do nas wiele. Sentymentalne rozmowy z nimi były dla nas niezwykle wartościowym doświadczeniem – opowiadają pracownice Starostwa Powiatowego w Gliwicach, reprezentujące Powiat Gliwicki na stoisku „Święta Ogrodów”.

Nasz powiat prezentował swoje jednodniowe stoisko podczas trwającego blisko trzy miesiące „Święta Ogrodów” w Bad Herrenalb, jednej z 25 gmin Powiatu Calw. Ponadto w uroczystym programie artystycznym z okazji 25-lecia partnerstwa niemieckich powiatów Calw i Mittelsachsen (dla obu partnerem jest również Powiat Gliwicki) zaprezentowała się Orkiestra Dęta Blaskapelle ze Świbia. Wypadła wyśmienicie, grając standardy polskiej i światowej muzyki, obok występującej tego dnia znanej i bardzo popularnej orkiestry Milkauer Schalmeienkapelle z Powiatu Mittelsachsen. Na scenie, w samym sercu placu wystawowego „Święta Ogrodów” wystąpiły także lokalne grupy i zespoły taneczne. Przed widownią musieli się również zaprezentować starostowie trzech partnerskich powiatów, którzy zmierzyli się w dwóch konkurencjach: cięciu pnia drzewa piłą ręczną oraz… dojeniu sztucznej krowy. Śmiechu przy tym było co niemiara, a zwycięzcami byli wszyscy. W uroczystym przemówieniu, jakie z okazji rocznicy współpracy Powiatów Calw i Mittelsachsen wygłosił starosta Powiatu Calw, nie zabrakło ciepłych słów i podsumowania współpracy także z Powiatem Gliwickim. Bardzo miło delegację z Polski powitali przedstawiciele niemieckiego rządu, obecni na uroczystości. Na scenie przemawiał także starosta gliwicki, Waldemar Dombek:
- Serdecznie dziękuję za bardzo ciepłe i gościnne przyjęcie i za możliwość współpracy z obydwoma niemieckimi partnerami – Powiatem Calw i Powiatem Mittelsachsen. Z tym drugim współpracujemy już od 2004 roku, natomiast z Powiatem Calw od 2009 roku. Cieszę się, że nasza współpraca to nie tylko wymiana kulturalna, regionalna czy gospodarcza, co jest również niezwykle ważne, ale istotne jest, że współdziałanie nasze sprawdziło się także w trudnych momentach – np.  powodzi w Polsce i powodzi w Niemczech. Dziś wiem, że możemy na sobie polegać. Istotą współpracy są ludzie. My mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na pracowitych, prawych i dobrych ludzi, których mogę dziś nazwać naszymi przyjaciółmi, i to nie tylko w ramach Wspólnoty Europejskiej, ale także w kontaktach międzyludzkich – mówił.

Scena była też miejscem przekazania oficjalnych upominków z okazji rocznicy partnerstwa. Powiat Calw obdarował swoich partnerów niebanalnych rozmiarów obrazami autorstwa lokalnej artystki-malarki, Powiat Mittelsachsen przekazał urokliwe lalki z drewna, jakie wyrabia się w środkowej Saksonii, natomiast Powiat Gliwicki podarował obu niemieckim powiatom ceramiczne figurki „Ślązaczek” w stroju regionalnym oraz dzwonki z okolicznościowym napisem, aby symbolicznie dzwoniły podczas obrad tamtejszych rad powiatu.
Aktywny dzień na terenie „Święta Ogrodów” zakończyła uroczysta wspólna kolacja, podczas której poproszono starostę gliwickiego oraz dr. Lothara Beiera, wicestarostę Powiatu Mittelsachsen o wpisanie się do pamiątkowej księgi. Był czas na rozmowy, wspomnienia i wspólną zabawę przy muzyce lokalnego zespołu, ale także Orkiestry Dętej Blaskapelle oraz Orkiestry Milkauer.

Przedstawiciele naszego powiatu podczas wizyty w partnerskim Powiecie Calw zwiedzili również zamek w Ettlingen oraz bardzo znane uzdrowisko Baden-Baden.