Potrzebne targi

Dużym zainteresowaniem cieszyły się X Gliwickie Targi Pracy dla Osób Niepełnosprawnych. Nic dziwnego – pracodawcy przedstawili chętnym blisko 400 czekających na nich stanowisk pracy.

Targi otworzył Marek Kuźniewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach, któremu towarzyszyli m.in. wicestarosta gliwicki Adam Wojtowicz i Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

– Osobom z niepełnosprawnościami znacznie trudniej jest znaleźć pracę niż innym, stąd przed laty wzięła się idea naszych targów, na których potencjalni pracownicy mogą spotkać się bezpośrednio z pracodawcami – przypomniał Marek Kuźniewicz. – Wspólnie z Gliwickim Ośrodkiem Integracji Niepełnosprawnych staramy się tak przygotowywać ofertę, by znalazło się tu jak najwięcej firm i instytucji, które są szczególnie nastawione na potrzeby osób niepełnosprawnych. Z roku na rok targi się rozrastają i poszerzają swą ofertę.

Jak podkreślił Grzegorz Sikorski, rynek pracy jest obecnie nastawiony na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Sprzyja temu niskie bezrobocie i dobra kondycja gospodarki, a także coraz lepsze kwalifikacje posiadane przez osoby niepełnosprawne. – Korzystają na tym wszyscy – podkreślił.

- Osoby z niepełnosprawnościami są doskonałymi pracownikami – mówił Adam Wojtowicz. – Cieszę się, że jest dla nich należyte miejsce na rynku pracy, o czym świadczy duża liczba wystawców na tych targach. Niepełnosprawni mają ogromny potencjał zawodowy, który jest coraz lepiej spostrzegany i bardziej doceniany przez pracodawców. To pełnosprawni pracownicy o wielkich możliwościach i chęci do pracy.

Na stoiskach w Hali Widowiskowo-Sportowej „Górnych Wałów”, gdzie 15 maja odbywały się targi, swą ofertę przedstawiało blisko 40 pracodawców i kilkanaście instytucji oraz stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Było wśród nich m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach, zachęcające do udziału w programach „Aktywny samorząd” i „Wsparcie na starcie”, mającymi na celu m.in. podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób z niepełnosprawnościami, a także przedstawiające możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach PFRON-u.

Zainteresowani otrzymaniem pracy mieli w czym wybierać. Pracodawcy zaprezentowali 180 ofert pracy na 390 wolnych stanowisk w bardzo różnych zawodach – to więcej niż jest zarejestrowanych bezrobotnych osób z niepełnosprawnościami w gliwickim Powiatowym Urzędzie Pracy, których liczba wynosi 357.

- Większa jest także różnorodność propozycji – zaznacza Marek Kuźniewicz. – Niegdyś były to tylko tradycyjne oferty dla ochroniarzy, portierów czy sprzątaczek, teraz coraz częściej poszukiwani są m.in. masażyści, kasjerzy, doradcy klienta czy pracownicy branży IT.