Politechnika Śląska zainaugurowała 75. rok akademicki

Już po raz 75. na Politechnice Śląskiej rozbrzmiało uroczyste „Gaudeamus Igitur”. Tym samym rok akademicki 2019/2020 został oficjalnie zainaugurowany. Uroczystość z udziałem wielu znamienitych gości, władz uczelni, pracowników i studentów odbyła się 2 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym PŚl.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślał, że uczelnia swoją siłę czerpie z tradycji przedwojennego ośrodka naukowego we Lwowie oraz potencjału aglomeracji górnośląskiej, najbardziej rozwiniętego przemysłowo i gospodarczo regionu powojennej Polski. Rektor podsumował miniony rok akademicki, zwracając szczególną uwagę na proces wdrożenia zapisów nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wskazał też kierunki rozwoju uczelni.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego jednym z najważniejszych momentów była immatrykulacja, a więc przyjęcie do wspólnoty akademickiej nowych studentów. W tym roku naukę w murach gliwickiej uczelni rozpoczęło blisko 6400 studentów – w tym 300 obcokrajowców, z których 100 będzie studiować w języku angielskim.

Z powodu śmierci ojca w inauguracji nie mógł uczestniczyć premier RP Mateusz Morawiecki. List premiera, skierowany do wspólnoty uczelni, odczytała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Premier podkreślił w nim, że Politechnika Śląska to wyjątkowe miejsce, bardzo istotne dla całego Śląska. Prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, również zaznaczył ogromne znaczenie Politechniki Śląskiej dla rozwoju regionu. Wykład inauguracyjny pt. „Śladami Politechniki Lwowskiej. Początki i rozwój Politechniki Śląskiej” wygłosił prof. Wojciech Zieliński, rektor gliwickiej uczelni w latach 2002-2008, doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej.

W uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej uczestniczyła m.in. Ewa Jurczyga, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego, która od kilku lat zasiada w Radzie Społecznej Politechniki Śląskiej. – Politechnika Śląska to wspaniała, innowacyjna uczelnia o ugruntowanej pozycji naukowej – mówi. – Bardzo cieszy mnie fakt, że w ubiegłym roku ścisłą współpracę rozpoczął z nią nasz powiatowy Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Działa tam profil politechniczny, realizowany pod patronem naukowym Politechniki Śląskiej. Mam nadzieję, że wielu jej absolwentów zostanie w przyszłości studentami właśnie tej uczelni.

Politechnika Śląska jest najstarszą uczelnią techniczną w regionie i jedną z największych w kraju. Na 13 wydziałach, które mieszczą się w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach prowadzonych jest obecnie 48 kierunków studiów i około 200 specjalności. Aktualnie uczelnia kształci prawie 20 tys. studentów.