Podsumowanie ekspedycji do Finlandii

27 września w Zespole Szkół w Pilchowicach podsumowana została Szkolna Ekspedycja Pilchowice-Finlandia przez Knurów 2017.

Była to  już trzynasta wyprawa, w ramach której młodzież mogła w ciekawy sposób poznać świat. Zorganizowana została przez Zespół Szkół w Pilchowicach oraz Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie.

- To była największa z naszych ekspedycji, bo wzięło w niej udział 15 osób – informował podczas podsumowania Adam Ziaja, nauczyciel geografii w tych dwóch szkołach, który jest pomysłodawcą cyklu Szkolnych Ekspedycji. – Nie korzystaliśmy podczas niej w ogóle z hoteli czy hosteli, śpiąc w namiotach. Była też jedną z najbliższych wypraw.

Przypomnijmy, że celem wcześniejszych ekspedycji były kolejno: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża i Chiny.

- Jestem pełna uznania dla organizatorów tych wypraw – mówi wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga. – Młodzież nie tylko wszechstronnie poznaje podczas nich odwiedzane kraje, ale też uczy się samodzielności i zaradności. Są to najwspanialsze lekcje geografii, mające przy tym wielki walor wychowawczy.

Uczestnicy XIII Szkolnej Ekspedycji wyruszyli z Polski 24 czerwca, przez Wilno udając się do Tallina. Stamtąd promem popłynęli do Helsinek, by przejechać do Tampere. 28 czerwca byli w Naantali koło Turku, skąd wybrali się na wyspę, gdzie żyją Muminki. Następnego dnia nocowali w Somero w płd-zach. Finlandii, w czym przeszkadzało im to, że jeszcze o 23.30 było jasno jak w dzień. 2 lipca osiągnęli główny cel ekspedycji – przekroczyli równoleżnik wyznaczający Koło Podbiegunowe Północne. Byli na spotkaniu ze Świętym Mikołajem i odwiedzili muzeum Arktyki. W Lahti oglądali skocznię, na której nasi skoczkowie zdobyli drużynowe Mistrzostwo Świata. Zwiedzili też m.in. Helsinki, Wilono i Tallin. Pełni wrażeń wrócili do domu 9 lipca. O swej podróży na bieżąco informowali w mediach społecznościowych.

Podróż – jak zawsze obfitowała w liczne przygody. Tym razem było deszczowo, więc uczestnicy wyprawy często musieli suszyć namioty i ubrania. Już nieraz jednak udowodnili, że niestraszne im są wszelkie przeciwności, jakie można napotkać podczas podróżowania. Nie opuszczał ich dobry humor i ciekawość świata. Zwiedzili najbardziej interesujące miejsca w Finlandii, poznali wspaniałych ludzi i zdobyli moc podróżniczych doświadczeń.

Szkolna Ekspedycja to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Jego założeniem jest promowanie wśród młodzieży  turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji.  Ich uczestnicy nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie.

- Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki – mówi Adam Ziaja. – Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Patronat honorowy nad wyprawą objęły Gmina Pilchowice i Powiat Gliwicki. Wśród partnerów projektu jest 7 firm, od których organizatorzy ekspedycji otrzymali wsparcie techniczne i finansowe. Są to marki regularnie wspierające projekt: Akademia Daytradingu, Firma ED-CERT Klimatyzacja i Wentylacja, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, Firma SMS API, Firma Systemy 2000, Warsztat Koszulkowy i Agencja Reklamowa Etylina, a dołączyli do nich Agnieszka i Adam Ślibodowie. Patronat medialny nad ekspedycją objęli: Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Infogliwice.pl, Iknurow,pl, Radio 90 fm i Telewizja TVT z Rybnika.

W wyprawie do Finlandii wzięli udział: Katarzyna Serafin, Marta Werwińska, Emilia Masłoń, Marta Garcorz, Zofia Młotkowska, Liwia Szafruga, Karolina Markiewicz, Julia Masłoń, Magdalena Hrynyszyn, Kacper Imiołek, Jakub Werwiński, Marcin Markiewicz (Zespół Szkół w Pilchowicach), Karolina Imiołek (absolwentka Zespołu Szkół w Pilchowicach) oraz Oliwia Chłodnicka  i Annika Geitz (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie). Opiekunem ekspedycji była nauczycielka pilchowickiego gimnazjum – Małgorzata Surdel, a kierownikiem wyprawy – Adam Ziaja.

Podczas spotkania podsumowującego XIII Szkolą Ekspedycję uczestnicy wyprawy zaprezentowali zdjęcia z podróży, opatrując je swym komentarzem, dzięki czemu można się było poczuć, jakby brało się w niej udział. Tę żywiołową prezentację uzupełnił film. Warto też było obejrzeć wystawę fotograficzną, a także skosztować, jak smakują tradycyjne fińskie potrawy, m.in. karjalanpiirakat a, czyli pierogi z cienkiego ciasta żytniego z nadzieniem z ryżu czy vispipuuro – słodki różowy deser z owsianki i jagód, serwowany z mlekiem i cukrem.