Aktualności

Pobiegli z sercem

Pobiegli z sercem

Czek na 10 tysięcy złotych przekazał Artur Szcześniak – prezes Fundacji „Biegamy z sercem” Jarosławowi Mencfelowi – dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach. Taki jest finansowy wymiar 1. Sośnicowickiego Biegu Charytatywnego dla Dorosłych i Dzieci, który odbył się 26 maja pod patronatem Starosty Gliwickiego i Burmistrz Sośnicowic.

Tego dnia przez kilka godzin w Sośnicowicach było głośno, radośnie, sportowo i charytatywnie oraz bardzo entuzjastycznie. Fundacja „Biegamy z sercem”, która do tej pory działała na terenie Gliwic, po raz pierwszy wyszła poza miasto, by wesprzeć właśnie „Ostoję” – DPS będący jednostką organizacyjną Powiatu Gliwickiego.

Na starcie stawiło się 400 uczestników, w tym ok. 160 dzieci. Wśród biegaczy byli m.in. Andrzej Frejno – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego, Leszek Kołodziej – radny Rady Powiatu Gliwickiego oraz Ewa Waliczek pełniąca obowiązki burmistrza Sośnicowic.  W mocnym składzie stawił się team DPS-u „Ostoja” na czele z dyrektorem, liczący 37 osób, w tym dwie niepełnosprawne mieszkanki. Do biegaczy dołączyli też pracownicy Starostwa Powiatowego w Gliwicach i ich rodziny. Przede wszystkim byli jednak liczni uczestnicy imprezy, która propagując sport wspiera potrzebujących. Biegaczom kibicował starosta gliwicki Waldemar Dombek.

Dorośli mieli do pokonania od 1,5 do 6 km, dzieci zaś odcinki 200, 400 lub 600 m. Mimo upału wszyscy dzielnie się spisali – również miłośnicy nordic walkingu i rodzice z małymi dziećmi w wózkach, a także osoby z niepełnosprawnościami. Teren wokół Szkoły Podstawowej im. J. Rogera w Sośnicowicach, gdzie odbywał się bieg, tętnił energią, jaką daje sport i wielka chęć pomagania innym.  

Każdy z uczestników był wygranym – otrzymał na mecie pamiątkowy medal, potem zaś wśród uczestników rozlosowano również liczne nagrody. Andrzej Frejno  ufundował tort dla ostatniej osoby, która dotarła do mety – była to poruszająca się na wózku inwalidzkim Aleksandra, ogromnie ucieszona z otrzymanej niespodziewanie nagrody.

Fundacja „Biegamy z sercem” działa od 5 lat w Gliwicach. W tym czasie zorganizowała 35 akcji sportowo-charytatywnych, w których ogółem wzięło udział 29 tys. osób. Pozwoliło to na zebranie 700 tys. zł, przeznaczonych m.in. na wakacje dla ubogich dzieci, zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy leczenie ciężko chorych osób. Fundacja współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Jej ambasadorami są aktorka Magdalena Popławska i triathlonista Kacper Adam, a przyjacielem – piłkarz Arkadiusz Milik.

– Gdy zwróciłem się do Artura Szcześniaka z prośbą o zorganizowanie biegu na rzecz naszego DPS-u, spotkałem się z entuzjastycznym przyjęciem – mówi Jarosław Mencfel. – Pieniądze, które zostały nam przekazane, przeznaczone zostaną na urządzenie siłowni „pod chmurką” na terenie przy „Ostoi”, gdzie ćwiczyć będą nasze mieszkanki.

Artur Szcześniak zapewnił, że za rok będzie kolejna edycja  Sośnicowickiego Biegu Charytatywnego dla Dorosłych i Dzieci. Bardzo chwalił instytucje i firmy, które przyczyniły się do powodzenia imprezy: głównego sponsora – TOM-TECH z Sośnicowic, DPS „Ostoja”, Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Nadzieja”, Szkołę Podstawową im. J. Rogera i Ochotniczą Straż Pożarną z Sośnicowic oraz samorządy Powiatu Gliwickiego i Gminy Sośnicowice. – Mieliśmy tu stworzone wspaniałe warunki do działania, z pewnością tu wrócimy – zapewniał.