Pobiegli dla Jana Pawła II

„Nie lękajcie się” - to hasło 6. Biegowej Pielgrzymki z Knurowa  na Jasną Górę odbytej w niedzielę, 17 maja z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Uczestniczyło w niej sześciu biegaczy i czworo rowerzystów. Pomysłodawcą pielgrzymki był Marian Płaszczyk, knurowianin i nasz kolega ze Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

Chętnych do wzięcia udziału w modlitewnej podróży było bardzo wielu, pielgrzymka nie mogła jednak liczyć więcej osób z powodu zagrożenia epidemicznego. Pielgrzymi musieli też zachowywać od siebie odpowiedni odstęp. Dla zachowania bezpieczeństwa cały czas mieli na ustach maseczki. Rowerzyści trasę liczącą 85 km pokonali w całości, a biegacze dystans przemierzyli w sztafecie - każdy przebiegł ok. 20 km.

- Trud pielgrzymi podjęliśmy  dla uczczenia setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W czasie pielgrzymki modliliśmy się także w intencji ustania trwającej epidemii koronawirusa, stąd hasło przewodnie według słów papieża - Polaka: „Nie lękajcie się”. Do końca nie wiedziałem, czy ta nasza pielgrzymkowa wyprawa dojdzie do skutku. Udało się! – z radością mówi organizator pielgrzymki Marian Płaszczyk, członek Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Marian Płaszczyk, biegacz z zamiłowania  co roku organizuje pielgrzymki biegowe z Knurowa na Jasną Górę, a także w ostatnim czasie, międzynarodowe pielgrzymki biegowe do miejsc związanych z Zakonem Paulinów.
Pielgrzymi wyruszyli spod kościoła św. Cyryla i Metodego w Knurowie w niedzielę o godz. 8.00, po błogosławieństwie księdza proboszcza ks. Mirosława Pelca. Pielgrzymka zakończyła się w jasnogórskim sanktuarium mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, odprawioną o godz. 18.30 pod przewodnictwem o. Kazimierza Manieckiego, paulina, a współkoncelebrowana przez ks. Mirosława Pelca.