Pobiegli, by uczcić ks. Konstantego Damrota

Przy pięknej, słonecznej pogodzie 24 czerwca odbył się tegoroczny, VII Bieg Uliczny im. ks. Konstantego Damrota w Pilchowicach. Na starcie stawili się dorośli, dzieci, osoby na wózkach inwalidzkich, a nawet rodzice z maleństwami na rękach.

Bieg poprzedziło uroczyste złożenie wieńców i kwiatów na grobie ks. Damrota, który mieści się na terenie Szpitala Chorób Płuc w Pilchowicach. Przed mogiłą tego wybitnego poety, pisarza i działacza górnośląskiego pochylili się m.in. posłowie Krystyna Szumilas, Piotr Pyzik i Jarosław Gonciarz, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, radny Sejmiku Województwa  Śląskiego Krystian Kiełbasa, starosta gliwicki Waldemar Dombek wraz z wicestarostą Ewą Jurczygą oraz wójt Pilchowic Maciej Gogulla, a modlitwę w intencji duchownego odmówił proboszcz tutejszej parafii, ks. Dariusz Gołek.

Następnie wszyscy przeszli do Parku ks. Damrota, gdzie był start i meta biegu. Wzięło w nim udział 135 dorosłych zawodników i ponad 80 dzieci. Najmłodsi mieli do pokonania dystans 100 metrów w parku, zaś trasa biegu głównego liczyła 5 km i prowadziła ulicą Trześniówka oraz odcinkami leśnej trasy rowerowej.

- Po raz kolejny spotykamy się na Biegu Damrota, który jest okazją do przypomnienia tej wspaniałej postaci oraz fajnego, sportowego  spędzenia czasu przez całe rodziny – powiedział nam poseł Piotr Pyzik. – Impreza daje także możliwość wspaniałej integracji i pokazania gminy Pilchowice, która jest bardzo dobrze zarządzana i wciąż się rozwija.

Ideę biegu chwalił też wojewoda Jarosław Wieczorek. – To świetny pomysł. W ubiegłym roku sam stanąłem na starcie, w tym roku nie pozwalają mi na to niestety obowiązki zawodowe. Bardzo się cieszę, że w ten sposób czczona jest pamięć księdza Damrota.

- Myślę, że to dobra, sprawdzona forma – dodaje starosta Waldemar Dombek, jeden z pomysłodawców Biegu Damrota, w przeszłości reprezentant Polski w biegach na 800 i 1500 m. – Cieszę się, że władze Pilchowic kontynuują pomysł tej imprezy, który narodził się kilka lat temu. Jako były biegacz życzę uczestnikom biegu zdrowia, szczęścia i prawdziwie sportowej rywalizacji.

- To wspaniale, że impreza z roku na rok coraz bardziej się rozrasta – nie kryje radości wójt Maciej Gogulla. – Po pierwsze dlatego, że postać księdza Damrota jest dla naszej gminy i jej mieszkańców postacią wyjątkową. Po drugie, podczas tych zawodów możemy pochwalić się tym, co najcenniejsze: naszymi mieszkańcami i urokliwymi widokami oraz świetnymi warunkami, by właśnie tu uprawiać tego typu sport.

Zawodników nie opuszczał dobry humor i sportowe emocje. Byli wśród nich biegacze m.in. z Knurowa, Stanicy, Mikołowa, Zabrza, Gliwic, Strzelec Opolskich, Przyszowic, Raciborza, Pyskowic i Kuźni Raciborskiej. Najmłodsza uczestniczka – na rękach taty – miała pół roczku, a najstarszy biegacz liczył sobie 78 lat. Uwagę zwracały trzy dziewczyny na wózkach inwalidzkich, reprezentujące klub Tur Borówka z Borowej Wsi. Wszyscy szczęśliwie dotarli do mety, gdzie udekorowano ich medalami, a najlepsi z nich otrzymali dyplomy. Wśród uczestników imprezy byli m.in. radni Rady Powiatu Gliwickiego – Winfryd Ficoń (który wręczał medale i dyplomy) i Wilhelm Krywalski jako biegacz. Na zwycięzców czekały nagrody zakupione m.in. przez posła Jarosława Gonciarza, zaś zawodniczki z Tur Borówka obdarowane zostały tortem ufundowanym przez wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gliwickiego, Andrzeja Frejno. Biegacze zostali przez organizatorów nakarmieni i napojeni. Chwalili sobie, że na biegu nie obowiązuje wpisowe. Podczas imprezy można też było zadbać o zdrowie – zmierzyć ciśnienie, a także wykonać badanie poziomu cukru i spirometrię, o co zadbał Szpital Chorób Płuc w Pilchowicach.

Pełne wyniki  VII Biegu Ulicznego im. ks. Konstantego Damrota w Pilchowicach dostępne są na stronie www.biurozawodow.pl.

Bieg zorganizował Powiat Gliwicki i Gmina Pilchowice, a odbywał się on pod honorowym patronatem wojewody śląskiego.