Aktualności

PLON NIESIEMY, PLON!

PLON NIESIEMY, PLON!

Doskonale bawili się uczestnicy XX Dożynek Powiatu Gliwickiego i Gminy Toszek, które odbyły 2 września w Ciochowicach. Rolnicy dziękowali za plony, ciesząc się z zakończonych żniw.

Przez wieś przeszedł barwny korowód i choć deszcz nieco zepsuł szyki, prezentował się okazale. Podziwiać w nim można było m.in. aż 17 pięknych koron dożynkowych, wesołe scenki z życia wsi oraz sprzęt rolniczy. Korowód zakończył się na boisku LKS „Przyszłość” Ciochowice, gdzie odprawiona została msza św. dziękczynna w intencji rolników, działkowców i leśników, koncelebrowana przez ks. biskupa diecezji gliwickiej, Jana Kopca. Tradycyjny bochen chleba ponieśli starostowie tegorocznego Święta Plonów – rolnicy z Ciochowic, Barbara i Roman Rudolfowie. Biskup wręczył go staroście gliwickiemu Waldemarowi Dombkowi i burmistrzowi Toszka Grzegorzowi Kupczykowi ze słowami: „Dzielcie go sprawiedliwie, tak by nikomu nie zabrakło”. Symbolicznie dokonano tego w dalszej części uroczystości, gdy kilkanaście bochenków przekazanych zostało przedstawicielowi Sejmiku Województwa Śląskiego oraz włodarzom gmin z terenu powiatu gliwickiego – z prośbą, by chleb trafił do mieszkańców i wystarczył im na cały długi rok. Całości dopełnił wiersz „O chlebie”, który piękną gwarą wyrecytowała Teresa Szymońska z Sośnicowic, Ślązaczka Roku 2016 i Diana 2017.

Po mszy i występie Orkiestry Dętej „Toszek” odbyła się część oficjalna dożynek wraz z wręczeniem nagród i podziękowań, a potem był czas na wesołe świętowanie. Uczestnikom dożynek towarzyszyli m.in. posłowie Krystyna Szumilas i Piotr Pyzik, liczni samorządowcy, przedstawiciele instytucji rolniczych i służb mundurowych. Powodzeniem cieszyły się stoiska promocyjne, w tym Powiatu Gliwickiego i  instytucji rolniczych. Popołudnie i wieczór wypełniło radosne świętowanie – wszyscy świetnie się bawili przy muzyce zespołu B.A.R. z Paniówek i dowcipach, które opowiadał Krzysztof Hanke z kabaretu „Rak”, podziwiali też folklorystyczny zespół „Komes” z Kędzierzyna-Koźla i tańczyli do późnej nocy przy muzyce grupy „Voice”.

Organizatorami XX Dożynek Powiatu Gliwickiego i Gminy Toszek w Ciochowicach byli Powiat Gliwicki, Gmina Toszek, Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, LKS „Przyszłość” Ciochowice i Rada Sołecka Ciochowice.

Sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Sośnicowicach, Grupa Producentów Owoców i Warzyw Klimowicz sp. z o.o. oraz Restauracja Grzybek z Toszka.

Patroni medialni: Dziennik Zachodni, Nowiny Gliwickie, Telewizja Regionalna TVT, Radio Silesia, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Strzelec Opolski, Po Troszku o Toszku.